Българската компания “БГ Яхтинг” (BG Yachting) постави началото на яхтен сезон 2023 в Бургас с демонстрация на катамарани, моторни и ветроходни лодки. Сред плавателните съдове бяха и фаворитите в колекцията на тенисисти като Рафаел Надал и Давид Ферер.
Сред плавателните съдове се открояваше синият 23-метровият катамаран Agata Blu, който за първи път идва в България веднага след излизането си от корабостроителницата в Гданск. Той е само с 10 фута по-малък от яхтата на тенис звездата Рафаел Надал, а стойността му се оценява на 6 млн. евро.
Събитието събра собствениците на едни от най-големите международни яхтени компании и гости от страната и чужбина. Част от зоната на бургаското пристанище бе превърната в галерия на открито с картини на художничката Петя Николова, за която това е първа изложба в морския град. Със специална демонстрация се включи и официалният BMW дилър за България “Бова Кар“, които представиха най-новото возило от серия 7 на марката. Събитието се организира със съдействието на “Пристанище Бургас“ ЕАД и “Док 5” (Doc 5 City Restaurant).
Яхти, оценявани на милиони евро, акостираха на пристанище Бургас в неделя сутринта. За първи път с дефиле на луксозните катамарани, ветроходни и моторни яхти беше официално открит яхтеният сезон у нас. Целта на организаторите на яхтеното изложение е да популяризират яхтения туризъм, каквато култура все още у нас няма развита. При интерес скъпите яхти ще бъдат давани под наем.
„Решихме да го направим в Бургас, защото мястото е изключително достъпно. А и градът разполага с възможности да се направи наистина голяма марина. У нас яхтеният сезон е много къс. За голямо мое съжаление 90 на сто от нашите колеги се отправят към Турция, Гърция, Хърватия“, каза за www.Buluanato.eu/bg/ на Ярослав Коюмджиев собственикът на “БГ Яхтинг” Петко Бачийски. По думите му все повече българи проявяват интерес към различни класове яхти, а българинът показва добра яхтена култура.
“Много от нашите клиенти комбинират използването на яхтите, които купуват – тоест използват ги лично, а през времето, в което нямат възможност, ги отдават под наем. Много от клиентите ни нямат възможност да бъдат постоянно на лодките, затова ги поверяват на нас, за да ги менажираме, което им носи допълнителен доход“, допълни Петко Бачийски.
“Имаме директива 25-30, която задължава всички производители на плавателни съдове да организират така производството си, че поне 25 на сто от него да бъде екологично. Лодката, на която се намираме в момента – “Сънриф 70” (Sunreef 70), e дело на първият бранд в света, който започна да произвежда екологични плавателни съдове. Имаме клиент, който си е поръчал същата, но 80 фута, каквато има и Рафаел Надал, с единствената разлика, че тази на нашия клиент е от екологичен клас“, посочи собственикът на “БГ Яхтинг” .
Той посочи, че въпросната лодка разполага с изцяло електрически двигатели и вплетени в корпуса соларни нишки. Полският производител Sunreef гарантира абсолютна автономност от 16 000 морски мили. “Прави ни впечатление, че основно млади хора се интересуват от екологични плавателни съдове. Това е добре за този вид производство, тъй като кара самите производителите да инвестират в иновации. В крайна сметка имаме електрически автомобили, защо да нямаме и електрически лодки”, каза още Петко Бачийски.