домБУРГАС,КАМЕНО,..-ПЕНСИОНЕРИСоциална градина за възрастни с деменция „Грижовник“

Социална градина за възрастни с деменция „Грижовник“

spot_img
spot_img

Днес, празнуваме 1 година от създаването на една уникална както за града ни, така и за страната социална услуга- Социална градина за възрастни с деменция „Грижовник“. Иска ми се да ви разкажа за нея: В процеса на работа на обслужване на потребители на Домашен социален патронаж Бургас, близки на хора с деменция споделиха за трудностите си в обслужване на техните близки. Те са свързани с притеснения да ги оставят сами в къщи, което е предпоставка и риск за тяхното здраве – предвид това, че често забравят включени печки, излизат на балкона, падат в дома. От друга страна се налага да ги заключват в домовете им поради риск от загуба на ориентация във външна среда. Тази социална изолация на близките им с деменция води до задълбочаване на симптоматиката и прогресивно развиване на заболяването.

Всичко това наложи създаването на Социална градина за възрастни „Грижовник“, за която се използваха общинска база и финансови средства, която се ремонтира, обзаведе и обособи за такъв вид услуга. Услугата е на принципа на детските градини – сутрин хората с деменция се придружават от техните близки, следобед ги прибират. Капацитетът на новата услуга е 10 човека, предвид малката материалната база. През деня се осъществяват множество мероприятия, насочени в посока забавяне на деменцията- рехабилитация, социално кафене, арттерапия, трудотерапия, йога, разходки на открити, екскурзии, срещи с поети, писатели, музиканти и др. Услугата бързо доби популярност и след множество запитвания за включване на нови потребители се наложи създаване на втори „Грижовник“, с капацитет отново 10 места.

Визиите на центровете са весели, забавни, пъстри и създаващи весело настроение. И двата дневни центъра са оборудвани със спални помещения, индивидуални шкафчета за обувки и лични вещи, с ерготерапевтични табла, на които хората с деменция упражняват дейностите от ежедневието, дневни стаи с холови гарнитури и множество акценти, които доближават услугата до домашната среда – стари телефони, пиано, китара, каренца и плетени покривки, картини на ретро сгради, грамофон, радиоапарат и т.н. Усещането, че се намират в среда, която е част от тяхното минало ги успокоява и възстановява спомените им. За времето от създаването на услугата /февруари 2024г./ до настоящия момент организирахме множество мероприятия, инициативи, кампании и активности.

Денят на хората с деменция преминава по следния начин: Сутрин близките ги водят, преобуват се и си поставят баджове с техните имена, с цел по лесно общуване помежду им, като на гърба на баджа има поставена снимка на най – близкия им човек – съпруг, дете, внуче…Така, те се чувстват спокойни и си припомнят близките хора, които за съжаление често забравят. Денят продължава с гимнастика за общо раздвижване, групова рехабилитация или йога. Следва сутрешна закуска и „Социално кафене“, на което често пият без кофеиново кафе или чай. По време на него разговарят на различни теми, свързани с празници, общуване, литература, поезия, музика… Често в кафенето участват хора на изкуството, поети, певци, доброволци, които четат приказки, младежи-музиканти и въобще всеки, който може да им предложи интересна среща. След кафенето се разхождат край морето или близкият парк, задължително със специални жълти шапки, на които пише „Грижовник“.

Идеята за шапките е да се виждат отдалече и да се преброяват по-лесно, особено, когато са сред повече хора. Обядват и част от тях лягат за обедна почивка. Следобедът е свързан с игри за активиране на паметта, работа с ерготерапевтичните табла, арт или трудотерапия, разиграване на сценки, рехабилитация, модни дефилета, танци, садене на цветя, поливане на цветя, литературно четене, бинго, домино, „не се сърди човече“….

Следва следобедна закуска и прибиране от близките. Поне веднъж месеца провеждаме „родителска среща“, т.н среща за обсъждане на текущи проблеми, предстоящи мероприятия, новости с близките на хората с деменция. Има и създадена вайбър група, с която има постоянен контакт с близките при нужда, както и предоставяне на снимки от деня, екскурзии, срещи и т.н. Веднъж месечно се провежда и Група за взаимопомощ на близки на хора с деменция, такива, които са в „Грижовник“ и такива, които гледат близките си в домовете.

При първата срещи поканихме психиатър, който разясни медицинската част на болестта, през втората психологът- водещ на срещата обясни характеристиките и поведенческите симптоми и начините за превенция. Споделят се проблеми, свързани с грижата за техните близки и заедно с групата и психолога се дават насоки за реакция и решаване на конкретни проблеми. По време на срещата правим разиграване на сценки с различни начини на общуване с хора с деменция.

Интересът от външни хора не е толкова голям, колкото ни се иска. Като извод от тези срещи си изведохме колко е необходимо близките да познават симптомите на болестта, за да се справят с тях по-лесно. Подготвихме и издадохме флайери с изчерпателна информация за болестта, която раздадохме както на близките, така и на хора, които посещават Домашния патронаж. Екипът на Домашен социален патронаж Бургас се стреми да сензитивира обществото като организира различни кампании, насочени към информиране за болестта и нейната симптоматика.

Така на 02.07.24г. организирахме мероприятието „На кафе с объркана поръчка“. Идеята ни беше да привлечем повече хора и да обърнем внимание на болестта по различен начин. Дамите от „Грижовник“ подготвиха баница и торта, ние превърнахме площадката пред домашния патронаж в луксозно кафене, с маси, столове, покривки, музика, декори и естествено меню. Поканихме много гости, като разпространихме информация за събитието в социалните мрежи. Кафенето ни беше пълно, а наши домакини бяха хората с деменция от „Грижовник“. Естествено, никой не получи това, което си поръча, но хората се „докоснаха“ до болестта и нейните проявление. Идеята ни е в бъдеще да направим истинско кафене, където хората с деменция да работят и да се чувстват полезни.

Второ събитие, със същата цел направихме на 22.07.24г. „Йога с Грижовник“. В морската градина с водещ инструктор по йога проведохме занятие, като всички дами с деменция се включиха доста активно. Привлякохме вниманието на хора, с които поговорихме за болестта. На 05.08.24г. стартирахме седмица на Олимпиадата в „Грижовник“. Всеки ден си канихме спортист, който да разказва за успехите си. Имахме шахматист, футболистка и кайтсърфист, хората с деменция от своя страна се включиха в няколко спортни игри.

В седмицата 16-20.09.23г. организирахме няколко събития, с които отбелязахме международния ден за борба с болестта на Алцхаймер и деменция. Стартирахме с ден на отворените врати в Грижовник, където посрещнахме всеки, който пожела да разгледа „Грижовник“ и да получи информация за болестта, хората с деменция рисуваха страхотни картини. Направихме фотосесия с табелки с надписи, която всяка от потребителките на „Грижовник“ държеше с надписи от рода на „Всички забравяме, но нас това ни прави щастливи“, „Смехът и самоиронията са най-доброто лекарство“, „Стареенето не е загубена младост, а нов етап от възможности“., „Няма забравена поръчка, има хора, които импровизират с желанията на другите“ Продължихме с „Парад на суетата“ на следващия ден. Колеги с умения за фризьорство, грим, фотография гримираха нашите дами от „Грижовник“, направиха им страхотни прически и снимки със специални декори. През цялото време имаш страхотна атмосфера,звучеше музика, танцуваха и пяха. Близките им едва ги познаха. Външни хора също дойдоха в услугата и се включиха в общото забавление. На другия ден продължихме отново с „Йога на открито“. В последния ден от седмицата по време на „Социалното кафене“ поговорихме за болестта Деменция и нейните проявления.

Важно е да се говори за болестта и да се обсъждат варианти за оказване на помощ и подкрепа, както на хората с деменция, така и техните близки. Социална градина за възрастни „Грижовник“ е чудесна услуга, която надявам се ще се разрастне и ще придобие национален мащаб.

 

Валентина Станкова – управител на Домашен социален патронаж към община Бургас

Последни новини

Мария Белколева – Председател на Борда на „Пристанище Бургас”- ЕАД и член на Съвета на директорите в Асоциация „MEDCRUISE” е на работно посещение в...

Председателят на съвета на директорите на "Пристанище Бургас" ЕАД и регионален директор за черноморските...

Бургас чества век и половина свобода от турското робство!

Бургас чества днес, 6 февруари, 147 години от освобождението си от османско иго.  Тържествата в...

Социалният патронаж в Бургас с телемедицина за възрастни и инвалиди.

С госпожа Валентина Станкова се срещаме да получим повече информация за въведената телемедицина в...

Мария Белколева стана Председател на борда на директорите на Пристанище Бургас-ЕАД.

първо в нашата медия: Бившият зам.-министър на туризма Мария Белколева е избрана за Председател на...
spot_img
spot_img

Подобни новини

Мария Белколева – Председател на Борда на „Пристанище Бургас”- ЕАД и член на Съвета на директорите в Асоциация „MEDCRUISE” е на работно посещение в...

Председателят на съвета на директорите на "Пристанище Бургас" ЕАД и регионален директор за черноморските...

Бургас чества век и половина свобода от турското робство!

Бургас чества днес, 6 февруари, 147 години от освобождението си от османско иго.  Тържествата в...

Социалният патронаж в Бургас с телемедицина за възрастни и инвалиди.

С госпожа Валентина Станкова се срещаме да получим повече информация за въведената телемедицина в...