С госпожа Валентина Станкова се срещаме да получим повече информация за въведената телемедицина в Социалният патронаж на община Бургас.
– Какво представлява телемедицината в социалният патронаж госпожо Станкова?
Телемедицина означава консултиране с лекар от разстояние, чрез свързано с интернет устройство – телестанция, компютър, таблет или смартфон. Тя е симбиоза между здравеопазването и модерните средства за комуникация. Важно е да се отбележи, че телемедицината не може да замени напълно физическите прегледи и процедури, тя трябва да се използва в подкрепа на традиционната медицинска практика.
-Откога Община Бургас развива телемедицина в социалният патронаж госпожо Станкова?
Официалният старт на предоставянето на телемедицина в социалните услуги в Бургас беше поставен на 13.02.2023г., чрез закупуване от Община Бургас на 11 телестанции и 10 медкеъра Закупуването на устройствата е изцяло финансирано от Община Бургас. Те са позиционирани в:
УМБАЛ Бургас/ДКЦ 1/
Университет „Проф.Асен Златаров“
Домашен социален патронаж Бургас/Асистентска подкрепа/Патронажна грижа
Дневен център за пълнолетни лица с увреждания
Дом за стари хора „Цвета и Анка Върбанови“
ЦСРИ за лица със зрителни увреждания
Социална градина за възрастни лица с деменция „Грижовник“1 и 2
ЦСРИ за лица с психични разстройства
Дневен център за пълнолетни лица с тежки и множествени увреждания
Кметство с. Брястовец
Център за настаняване от семен тип за деца и младежи с увреждания , кв.“Ветрен“
-По какъв начин се осъществява телемедицината в Община Бургас?Служителите на Домашен социален патронаж и на другите социални услуги, както и кметските наместници и лекарите са предварително обучени за работа с телестанциите и медкейсовете. След сигнал от потребител или служител, който работи с определен потребител на социална услуга за проблем в здравословното състояние, се измерват жизнените показатели и се осъществява телевръзка с лекар-специалист от ДКЦ 1. Всеки медкейс съдържа апарати, измерващи пулс, температура, артериално налягане, кръвна захар, сатурация, урина и сърдечна дейност, с които лекарят лесно може да се ориентира и да насочи потребителят към решение на проблема.
-Какви са предимствата на телемедицината госпожо Станкова?
Потребителите, особено тези с ограничен достъп до здравни заведения, получават лесен достъп до медицинска помощ.
Консултациите се провеждат от дома, което спестява време, усилия и финансови средства за пътуване. Спестява се неудобството при пътуване с потребители на социални услуги.
Много от потребителите, които се нуждаят от периодични прегледи, могат да получават редовни съвети и проследяване на състоянието си.
Могат да бъдат анализирани здравословни показатели, което помага за персонализиране на грижите.
Хората в по-отдалечени населени места получават равен достъп до здравни услуги.
Възрастни хора, които са трудноподвижни и такива с хронични заболявания, които не могат да пътуват, имат възможност да получат консултации от уюта на дома си.
Намаляване на необходимостта от посещение в медицински кабинети, спешни центрове, безпричинно сезиране на тел.112 за проблем;
-Има ли други приложения телемедицината госпожо Станкова?
Да, чрез нея провеждаме профилактични прегледи, информационни беседи с лекари по актуални здравни теми, обучения на студенти по медицина.Близо 180 възрастни хора и лица с увреждания са ползвали тази иновативна здравна услуга.
-Какви са следващите стъпки в развитието на телемедицината в Бургас госпожо Станкова?
Разширяване на достъпа до още социални услуги и малки населени места в Община Бургас.Разширяване на възможностите за диагностика и мониторинг на здравето чрез нови телемедицински устройства.
Ярослав Коюмджиев – главен редактор