домБизнесМистичният Египет в Бургас.

Мистичният Египет в Бургас.

spot_img
spot_img

Вчера вечерта на 18.08.2023 беше открита в Конгресен център на ДППИ и на територията на Порт – Бургас изложба за репродукции на официални египетски държавни символи и паметници. На срещата присъствуваха посланикът на Република Египет у нас Н. Пр. Халид Ибрахим Емара, посланиците на държавите Йемен, Обединените арабски емирства, Виетнам, Полша, основателят на фирмата организатор Antika Balkans г-н Ахмед Наср, който произнесе слово,проф.д.ист.н.Сергей Игнатов, д-р Весела Атанасова от БАН – доктор по египтология и координатор на проекта, представители на община Бургас, изп.директор на Порт Бургас инж. Диян Димов, зам.председателя на борда на ДППИ кап. Г.Събев, общественици, бизнесмени, граждани и много деца. Възпитаването на децата в интерес към Египет е и една от целите на египетското посолство.

Посланикът сподели, че вижда голям потенциал в Пристанище Бургас и логистичните бази в града да се превърнат в хъб за стоки от и за Египет. От Бургас стоките може да се движат към балканските страни и Европа и в посока Република Египет. Н.Пр. пожела да бъде разменена кореспонденция, да се направят опознавателни визити за обсъждане на възможностите за подписване на споразумение за сътрудничество между бургаското пристанище и египетските портове.

Посланикът сподели още, че желае да се търсят възможности за развитие на двустранните взаимоотношения в икономиката, в областите на зелена енергия, умни градове, размяна на селскостопанска продукция, културен и туристически обмен.

Развитието на Пристанищен район Бургас, възможностите в товарно – разтоварното направление, условията за круизен туризъм, плановете за разширение на Зоната за обществен достъп бяха сред обсъдените теми по време на разговорите.

През бургаското пристанище се извършва внос-износ на различни товари от и за Египет, предимно износ на амониев нитрат  и внос на техническа сол.

Република Египет има стратегическо положение между Африка и Азия с водния път през Суецкия канал, който свързва Средиземно море с Индийския океан през Червено море, а многомилионното население в страната представлява огромен пазар за различни стоки.

От 18 август до 19 септември в Конгресен център – Пристанище Бургас, в зала „Черноморие“ до Морската гара гостува експозицията „Египетски приказки“ благодарение на Antika Balkans и бургазлийката Гергана Стоянова – една от организаторките на събитието.

Гергана Стоянова: „Необикновено пътешествие във времето ни предстои този месец в Бургас.  Изложбата „Египетски приказки“ представя над 100 точни реплики на едни от най-значимите артефакти, които разказват фрагменти от историята на Египет. Изложбата надхвърля обикновените визуални ефекти с почит за  безграничния принос на Египет към развитието на човешката цивилизация. Antika e ексклузивен собственик на колекцията, изработена от Konouz Egypt. Експозицията ще ни разходи в различни епохи от египетската история от Древен Египет, Гръцко-Римска, Коптска, Ислямска и  Модерна. Ще попаднете на  статуетката на Хеопс. Парадокс е, че изображението на фараона притежавал най-голямата пирамида е върху най-малката статуетка – едва 9 см. Тя е намерена в гробницата на неговата майка, ще се запознаете със синовете му, с управлението през четвъртата династия и ще преминете към живота по времето на Нефертити и Тутмос, за да достигнете до предметите принадлежали на детето фараон Тутанкамон, а именно:  огърлица с лешояд и кобра, столче за лов и риболов, ковчег с мумия, златната маска, главата и статуите му върху леопард и лодка.

В изложбата е и Розетския камък – епиграфският паметник, намерен през 1799 г. при разкопките на древната крепост Ал-Рашид на около 7 километра от малкия град Розета край Нил. Той се оказва ключът за разшифроването на египетски йероглифи.

И още погребално легло с глави на лъвици, светилище със съдове, статуята на бог Птах, златни накити, маски, икони и папируси, амулети… Блясъкът, изящният рисунък и ефирните линии ще наситят очите ви и възтрогнат душите ви.

Сергей Симеонов Игнатов е български историкегиптолог и политик. Основател на египтологията в България. От 19 ноември 2009 г. до 6 февруари 2013 г. е министър на образованието, младежта и науката в правителството на Бойко Борисов. Проф. Игнатов е първият българин, избран за ректор на европейски университет – Европейския университет за хуманитарни науки във Вилнюс от 1 март 2018 г. Понастоящем е Ректор на EHU, професор по египтология в Нов български университет и ръководител на Български институт по египтология. Специалист по ориенталистика (странознание на Азия и Африка), води и курс „Идеята за държавност“ в департамент Национална и международна сигурност на НБУ. Член на Friends of Europe, член на Настоятелството на South-East European Research Centre (SEERC), член на Настоятелството на Нов български университет.

Сергей Игнатов е роден на 6 август 1960 г. във Видин в семейството на адвокат и стоматолог. Баща му Симеон Игнатов е дългогодишен ръководител на Книгоразпространение, член на БКП, по-късно активист на БСП и на председател на Българския антифашистки съюз. Дядо му Игнат Николов е потомък на капитан Йордан Стоянов, роден в село Долна Вереница, който е внук на прославения войвода дядо Цеко Петков. Семейството на Цеко Петков произхожда от рода на Тодор Терзията Комитата, участник в Чипровското въстание от 1688 г.

Завършва 35 ГРЕ в София (1978) и специалност „Египтология“ в Ленинградския държавен университет, Факултет по изтокознание (1985).

Защитава докторска степен по история в същия университет (вече преименуван в Санктпетербургски държавен университет). През 1993 г. и 1995 г. специализира в All Souls College, Оксфорд.През юни 2009 г. става доктор на историческите науки пред ВАК.Владее руски, английски, френски език, преподава и провежда изследвания на древноегипетски и коптски, ползва асиро-вавилонски (акадски) и старогръцки.

Софийски университет „Климент Охридски“

1985 – лектор по египтология

1991 – асистент, Факултет по класически и нови филологии

1997 – доцент по семитско-хамитски езици (египтология) , ФКНФ

Нов български университет

1994 – лектор по египтология

1998 – ръководител на Департамент „Средиземноморски и източни изследвания“

1998 – декан на Бакалавърския факултет

2000 – доцент, ръководител на департамент „Средиземноморски и източни изследвания“

2002 – ректор

2010 – професор на НБУ

Българска академия на науките

В периода 2002 г. – 2009 г. е старши научен сътрудник в Института по тракология на БАН.

Работа в European Humanities University

2018 – ректор

Членство в научни организации

International Associassion of Egyptologists (от 1985)

Egypt Exploration Society, Great Britain (от 1993)

Русско-германское общество по изучению культурного наследия древнего мира, Санкт Петербург (от 1989)

International Association for Ancient Oriental studies (вицепрезидент)

Създател и директор на Български институт по египтология към НБУ от 2006 г.

От август 2009 г. е заместник-министър на образованието, младежта и науката.

На 19 ноември 2009 г. след избирането на Йорданка Фандъкова за кмет на Столичната община, тя е освободена от поста министър на образованието, младежта и науката, а на нейно място за министър е избран Сергей Игнатов – министър на образованието, младежта и науката.

Застъпва се за англосаксонски тип на образователната система, в съответствие с Болонските договорености, вместо недостатъчно гъвкавия хумболтовски тип университет;

Застъпва се за електронно обучение в университетите и училищата;

Счита, че обсъждането на отпадане на пълния член е „несериозно“. Според него в училище трябва да се повишава грамотността на учениците по привлекателен за тях начин и при бъдещо развитие на България грамотните ще имат по-добро положение.

Постига децентрализация на процедурите по заемане на академични длъжности и научни звания, закрива висшата атестационна комисия, съществуваща от времето на социалистическото управление (ВАК) и постига академична автономност като дава възможност на висшите училища сами да формират политиката за своето кадрово развитие. Проф. Игнатов е бил член на специализиран научен съвет (СНС) на ВАК и доктор на историческите науки на ВАК.

Като министър през 2013 г. успява да договори най-високия брутен бюджет за образование в изминалите 5 календарни години, в размер на 2 млрд. 920 млн. лв.

Срещу неговия законопроект „За развитие на академичния състав“ се обявяват някои представители на БАН и на Съюза на учените в България. Гражданското движение за защита на науката и образованието, основано през 2007 г. от учени от БАН, инициира подписка, подписана от повече от 800 души, много от тях български учени, академици, член-кореспонденти, както и над 40 български учени, работещи в чужбина. Академичната общност в България се състои от около 18 хиляди преподаватели, повечето от които в крайна сметка подкрепят реформата. Една от основните критики към ЗРАС е въвеждането на изискване авторефератът на кандидатите за докторантура да се публикува в интернет на български и английски език. Изискването за английски вариант отпада след вето на Президента Първанов и законът влиза в сила, въвеждайки нови правила за прозрачност на избора, пренасяйки отговорността за развитие на преподавателската и изследователска дейност в ръцете на ректорите и на академичната общност, а не на Министерски съвет.

Ярослав Коюмджиев

Последни новини

Мария Белколева стана Председател на борда на директорите на Пристанище Бургас-ЕАД.

първо в нашата медия: Бившият зам.-министър на туризма Мария Белколева е избрана за Председател на...

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...

Гергьовден. Праздникът на Камено. 06.05.2024 г.

Организацията на мероприятията от кмета Ж.Вардунски на високо ниво. Гости на събитието бяха депутатите Жечо...
spot_img
spot_img

Подобни новини

Мария Белколева стана Председател на борда на директорите на Пристанище Бургас-ЕАД.

първо в нашата медия: Бившият зам.-министър на туризма Мария Белколева е избрана за Председател на...

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...