„Аз съм обещал, че ще произведем тези кораби и съм убеден, че след това ще имаме и пазар на тези фрегати.”- Това заяви премиерът Бойко Борисов, ( на сн.1 )по повод изявлението му, че два кораба за 800 млн. лв. ще бъдат построени в български корабостроителници. – „За което сме обещали сме заделили парите. На три вноски за три години ще ги построим – това са и нови работни места. Аз съм убеден от това, което видях- прототипите, че след това ще имаме и пазар на такива фрегати, да купуват от България имам предвид.”
Редица бургаски и софийски медии пуснаха грешната или фалшива информация, че ще бъдат закупени само 3 самолета за 1.5 милиарда лева, което си е чиста проба дезинформация или унижаване на българското достойнство. Моят запис и моите уши документираха думите на военния министър Николай Ненчев като :
„Ще бъдат закупени 8 самолета. Проектът е в Народното събрание, надявам се да получим най-скоро подкрепата, която получава правителството. Поне такива са ми впечатленията. Вярвам, че това е наистина исторически шанс за въоръжените сили. Само до преди няколко месеца подлагахте на съмнения много често дали авиацията ще успее да охранява въздушното ни пространство. Виждате, че сега този въпрос е решен. Предполагам, че до няколко месеца ще имаме изправни достатъчно самолети, които ще продължат. Имаме проект за нов самолет в рамките на милиард и половина, стартираме процедурите за закупуване. Предполагам, че в рамките на следващите един или два месеца проектите ще бъдат утвърдени от НС, след което ще обявим процедура за тяхното изпълнение“, заяви Николай Ненчев ( на сн.2 ).
А като допълнителна информация ще напомня. „България наистина може да строи военни кораби” заяви депутатът от ГЕРБ вицеадмирал Пламен Манушев ( на сн.3 в ляво с бургаски депутати). Бившият командир на Военноморските ни сили и заместник-началник на отбраната е сред най-големите капацитети в това отношение у нас. Манушев даде за пример построен във варненската корабостроителница “Делфин” боен кораб, пуснат на вода преди 5 години.
Корветът “Бата” с бордови номер 047 е приет на въоръжение във военноморските сили на Екваториална Гвинея. Той е със “стелт” покритие и форма. Според сайта armstrade.org ( руски сайт ) строителството на кораба с водоизместимост 2500 тона е завършено във Варна през ноември 2011 г. Съдът е с дължина 107,3 метра и развива максимална скорост от 25 възела. Полетната му палуба е дълга около 30 метра, под която са разположени два рампови хангара за моторни лодки. Първоначално корабът бил предназначен за литовска компания и след завършването на строителството бил регистриран под флага на Коморските острови. Международната морска организация пък класифицирала кораба като съд за търсене и спасителни операции, независимо че е имал въоръжение. Корабът е приет в експлоатация лично от президента на Екваториална Гвинея Теодоро Обианг Нгема Мбасого през 2012 г.
Корветът “Бата” е въоръжен от Украйна с руско оръжие. Това е една 76-мм артилерийска установка АК-176 и две 30-мм установки АК-630 в носовата част, две кърмови дистанционно управляеми модула “Катран-М” с 30-мм оръдия ЗТМ-1 и ПТРК “Бариера”. Според сайта “Делфин” е построил за Екваториална Гвинея и патрулен катер с дължина 49 метра “Естуарио де Муни”. Други източници от корабостроителницата споделят в специализиран форум, че всъщност “Делфин” е трябвало да построи 3 корвети. Последните две трябвало да бъдат построени като секции, които да бъдат сглобени впоследствие или в Гвинея, или в Украйна.
Въпреки всичко, стойността на самия съд се изчислява на около 20 на сто от общия проект. Останалите 80 на сто струва въоръжението – оръдия, артилерийски установки, радиолокационни прибори. Това означава, че вероятно най-важната част от бъдещия проект е да се намерят добри европейски и американски доставчици на оръжие за подобен тип съд, смятат експерти. Предполага се, че бъдещите бойни фрегати, които ще бъдат поръчани за родния флот, ще имат водоизместимост около 3500 тона.
В момента българските ВМС разполагат с три белгийски фрегати тип “Уилинген” (производство 1977-78 години или около 36 годишни ) : “Дръзки”, “Горди” и “Верни”. Стражевият кораб “Смели” е руско производство и вече е на 41 години. Бойният ни флот притежава още две корвети “Решителни” и “Бодри”, корвета клас Tarantul „Мълния” ( която години не е участвала в учения ), минен тралчик тип «Трипартит»-„Цибър”, миночистач, НАТО клас „Соня“-„Прибой” и „Шквал”, дивизиони спомагателни кораби..
По данни от финансовото министерство новите изтребители, средствата за наземно обслужване и въоръжението, например, се предвижда да бъдат доставени на два етапа – 2018-2021 г. и 2022-2023 г. През четвъртото тримесечие на 2019 г. трябва да бъде постигната първоначална оперативна готовност за изпълнение на задачата по Air Policing, а през четвъртото тримесечие на 2021 г. – пълна оперативна готовност по същата задача. Минималният период за придобиване на два съвременни патрулни кораба е 42 месеца, а максималният – 66, е записано в одобрения от правителството проект. Това е предложение на една от корабостроителниците, като е отчетена и натовареността с поръчки към момента. Основната част от компаниите посочвали, че проектирането, строителството и усвояването на корабите ще стане за 4 години.
В бюджетната прогноза на финансовото министерство не е посочен проектът „Изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизираните бригади“. Очаква се неговото реализиране да позволи превъоръжаването с нова бойна машина на пехотата и ще даде възможност за действия в пълния спектър от операции, включително нощем и в екстремни климатични условия. Едновременно с това ще се подобрят маневреността, огневата мощ и мобилността на формированията в зоната на операциите.
Авторите на проекта са заложили доставяне на 238 бойни и спомагателни бронирани машини (100 бойни и 138 спомагателни и осигуряващи) с допълнителното оборудване и логистична поддръжка. По този начин ще бъдат оборудвани три батальонни бойни групи в състава на механизираната бригада. С перспективност за използване 20-25 години.
На всеки е ясно, че превъоръжаването на армията ни изисква много пари. За това фактът, че два от основните родове войски – военновъздушните и военноморските ще бъдат обезпечени с пари за коренно преоборудвани в размер обща на 2.3 милиарда лева е позитивен факт.
„Страната ни се справя изключително добре в охраната на границите срещу нелегално преминаване на мигранти и за да продължим да бъдем добър пример в това отношение, трябва да сме подготвени за всички възможни сценарии. Затова днес в Бургаския залив се проведе съвместна тренировка на Военноморските сили на Република България и Регионална дирекция „Гранична полиция“ – Бургас за действия при засилен миграционен натиск по море ( на сн.4 Учението ). Заедно с вицепремиера Томислав Дончев, министрите на отбраната и на вътрешните работи Николай Ненчев и Румяна Бъчварова и кмета на Бургас Димитър Николов наблюдавахме съвместните действия ( и главен секретар на МВР Георги Костов на сн5 ), в които участие взеха съставите на фрегата „Дръзки“, гранично-полицейски кораб на РД „Гранична полиция“ – Бургас, вертолет „Panther“ и два моторни катера на Военноморските сили. По време на учението бяха демонстрирани огневата и тактическата подготовка, проведена бе тренировка по сценарий за нов мигрантски маршрут през Черно море. Граничните и Военноморските сили координираха действията си по неутрализиране и залавяне на рибарски кораб с бежанци на борда, който е навлязъл в териториални води на страната. РД „Гранична полиция”- Бургас отговаря за осъществяването на граничен контрол на 27 000 кв. км от българската морска граница в зоната, сочена като евентуален нов маршрут на мигрантите след затварянето на пътя им през Егейско море.”-заяви премиерът Бойко Борисов.
На учението присъстваха военни аташета от американското, гръцкото и турското посолства ( на сн.6 министър Ненчев с военно аташе ). И прави чест на министър Николай Ненчев, че с внимание се отнасяше както към нас журналистите, както и към колегите си, така и към чуждестранните военни представители на страните от НАТО. За една по-силна военно България.
Ярослав Коюмджиев
Асоциация „Институт за научноизследователска
и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас
Снимки – авторът.