домАрхивУКРАЙНА И ДИМИТЪР КАРАНЕНОВ

УКРАЙНА И ДИМИТЪР КАРАНЕНОВ

spot_img
spot_img

Интервю с почетния консул на Украйна Димитър Караненов.

Украинският и българският народ са близки не само поради своя славянски произход, етническа и езикова близост, но и поради многовековните си отношения в културен, стопански, обществено-политически живот. Двустранните отношения между България и Украйна възходящо се развиват в областта на икономиката и енергетиката, културата и образованието, както и между побратимени области и градове. Също така двустранни спогодби регламентират отношенията ни в сферата на автомобилния, железопътния, въздушен и воден транспорт. Ежегодно нараства броят на украинските туристи и България се утвърждава като все по-атрактивна дестинация, като гостоприемен и слънчев домакин на хиляди туристи от Украйна. Разширяването на бъдещите възможностите в отношенията между Украйна и България е важно за постигане на икономически растеж в двете държави. Посолството и Почетните консулства на Украйна в България придават значение на основните си функции да представляват и защитават интересите на държавата и на украинските граждани на нашата територия, като активно работят за по-нататъшното разрастване на двустранните контакти на всички равнища и във всички сфери и подобряването на културните, обществените и търговските отношенията. Също така българската държава активно подкрепя европейската интеграция на Украйна, включително подписването на Спогодбата за асоцииране и предстоящото въвеждане на безвизов режим за украинските граждани.

В допълнение бих искал да разкажа за това как присъединяването на България и интеграцията в ЕС промени ежедневието на българските гражданите из основи. Станахме част от една зона на мир, стабилност, сигурност и просперитет, в която са осигурени високи стандарти на политиките в областта на околната среда, здравеопазването, безопасността на храните, както и социалната политика. Всеки гражданин на Съюза се ползва от закрилата на дипломатическите и консулските органи на всяка друга държава-членка на територията на страни, които не са членки на ЕС и в които собствената му държава-членка няма представителство. Освен това членството има значително положително въздействие върху икономиката на България и дава важни предимства от гледна точка на конкурентоспособността за фирми със седалище в страната, например премахнат бе граничният контрол, като така се намалиха разходите на предприятията и се ускори физическото придвижване на стоки и хора в Съюза.

На мнение съм, че подобна промяна ще бъде добре посрещната от украинските граждани също. Украйна изпълни дългия списък с всички критерии относно безвизовия подписа Спогодбата с ЕС. Споразумението започна да действа с пълна сила на 1 ноември 2014 г. и по този начин пътят вече е открит. Асоциирането е политически акт, което включва също и значителни облекчения за двустранната търговия. Това върви заедно с пакет от реформи, които целят модернизирането на украинската икономика и постигането на по-голяма конкурентоспособност. Ако направим исторически обзор на съществуването на ЕС, ще видим, че това е дългогодишна тактика. Всяка държава членка на ЕС е минала по този път и това е единствения начин чрез европейска интеграция да се постигне по-добро управление и повече възможности за бизнес и развитие. Украйна е с ясно очертани евроинтеграционни цели и амбиции и  сегашното правителство продължава евроинтеграционната линия. С финансовата и консултантска помощ на страните от ЕС в момента в Украйна се извършват реални реформи във всички области. Резултатите вече се усещат от гражданите, от бизнеса, на всички нива в обществото. Улесняват се условията за бизнеса,вижда се икономическият растеж, извършени са реформи в енергетиката. Смятам, че на този етап се откриват добри пътища за сътрудничество във всички сфери.

По повод на отношенията между България и Украйна има развитие и голям потенциал за сътрудничество в редица сфери на дейност: политическо, икономическо, научно, техническото, културното и др. Задълбочават се и бизнес отношенията между двете страни. Украинските инвестиции у нас са ориентирани най-вече в областта на енергетиката и селското стопанство. Има обективни условия за засилване на сътрудничеството в областта на инвестициите и в други области. В България са създадени най-благоприятни условия за работа на чуждестранните инвеститори.Интересът е взаимен и непрекъснато нараства. Украинският бизнес осъзнава, че като идва в България, всъщност стъпва в Европа. Относно икономическото взаимодействие между двете страни и по-конкретно в областите на металургията и енергетиката, Украйна предлага най-различни видове метална продукция и оборудване. Украински въглища се използват в редица български ТЕЦ-ове, а българската газотранспортна система и системите за сигурност на АЕЦ „Козлодуй” се модернизират от украински фирми. От своя страна, България предлага в Украйна фармацевтични и козметични продукти, големи възможности за реализация имат и българското винопроизводство, както и аграрният сектор. Български инвеститори като „Приста ойл” и „Каолин” от години работят успешно в Украйна. Изгодното й геополитическо положение, транспортните връзки по Черно море и Дунав и редица други фактори откриват перспективи и за развитието на съвместно сътрудничеството в други сфери. Към тази дата, в България са регистрирани повече от 600 броя компании (предимно малък и среден бизнес) с украинския капитал и представителства на големите и средно големите украински предприятия. В същото време в Украйна работят над 350 фирми с българския капитал и представителства на българските компании. Основните направления в тяхната дейност са строителство, специализирани строителни дейности, електромонтажни и строително-монтажни дейности, проектиране, ремонт и техническа поддръжка на обекти за енергетиката и връзката и много други. Значително повишаване на интерес от украинските компании-експортери към българския пазар стана след подписването през 2014 година спогодба между Украйна и ЕС относително Зоната за свободната търговия, като до края на 2015 година действаше преференциален режим за украинските експортери. Почвайки от 2016 година двете страни вече са в равностойни условия. Пълноценно действие на спогодбата трябва да се осъществи поетапно в периода на десет години, което ще се отрази положително на търговските и икономическите отношения между двете страни за напред.

В момента се водят преговори за създаване на малки смесени предприятия, които да използват безмитната зона в Бургас. Със строителната камара са обсъдени варианти за участие на български фирми в инфраструктурни проекти в Украйна. Там предстои изграждането на нови магистрали. За отсечката Одеса – Рени, с дължина 220 км, вече е договорено участието на български, румънски и украински фирми. Също така круизните връзки между Бургас и Одеса ще бъдат възстановени. Преговорите за това са в напреднал етап. Вече е намерен превозвач, който е дал принципното си съгласие да осъществи маршрута. Също така имаме и потенциал да предложим на украинския пазар оборудване за хранително-вкусовата промишленост и хранителни стоки, изделия на електрониката, подемно-транспортни машини, оптични уреди и апарати, металообработващи машини, ел. двигатели и генератори, мъжка и дамска конфекция, керамични настилки и облицовки от емайл, санитарно оборудване от керамика и др. Като реална възможност за разширяване на съществуващия потенциал, е провеждането на мероприятие в БТПП през март 2017г. относно последните новости в икономиката на Украйна и стимулите, които предлага правителството на потенциалните инвеститори.

Сътрудничеството между Украйна и Бургас бележи значително развитие във  взаимоотношенията в областта на туризма. България има голям опит в тази област и традиционно украинците идват на почивка на Черноморското крайбрежие в страната ни, където е създадена съвременна инфраструктура.  Докато през 2012 – 2013 г. посетилите страната украинци са били 215 хил., през 2016 г. те вече достигат 375 хил. 206 000 е броят на украинските туристи в България в периода януари – септември 2016 г, което формира ръст от 10% спрямо същото деветмесечие през 2015 г. Българските туристически фирми активно присъстват на украинския пазар. Съдействие им оказват Посолството и Почетното консулство в Бургас. Ролята на Почетното консулство е развиване на Бургаски регион в двустранните отношения между фирмите от Бургас и от различни градове в Украйна. България е атрактивен туристически пазар и за украинските граждани. Българската страна е заинтересована от създаването на максимално благоприятни условия за туристически пътувания между двете страни, с цел разширяване на туристическия обмен. Очаква се през лятото на 2017 г. ръст от 10% на преминалите през страната украински туристи.

Проблемите пред туризма идват от недостатъчната реклама на българския туризъм в Украйна. Недостатъчни се оказват единичните усилия на няколко български туроператорски фирми с представителства в Украйна. Необходима е ясна, централизирана стратегия за популяризиране на българския туризъм в Украйна и в тази насока са приети съответни мерки.

Като израз на сътрудничеството между България и Украйна в различни направления е и откриването на паметник на легендарния български национален герой Капитан Петко Войвода по случай 165 години от рождението му в Киев. Автор на проекта за паметник, е проф. Валентин Старчев. Инициативата за изграждането на паметника принадлежи на Съюза на тракийските дружества в България и Асоциацията на българите в Украйна.В България също бе открит от президентите на България и на Украйна на пл. „Възраждане“ в София паметник на големия украински поет, писател и общественик Тарас Шевченко. Той е символ на днешна независима Украйна. Делото и съдбата на Шевченко са потвърждение и на общата историческа съдба на българския и на украинския народи.

Украинското малцинство в България, както и българското в Украйна са два моста, които обединяват нашите две държави. За България Украйна е била и ще остане сигурен и истински партньор.

 

Ярослав Коюмджиев

 

Асоциация “Институт за научноизследователска

и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас

 

Снимки – авторът.

Последни новини

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...

Гергьовден. Праздникът на Камено. 06.05.2024 г.

Организацията на мероприятията от кмета Ж.Вардунски на високо ниво. Гости на събитието бяха депутатите Жечо...

Жельо Вардунски-проектите на държавата, Лукойл и други фирми само с грижа за хората на община Камено!

Камено се обяви категорично против старата почти 10-годишна технология за преработка на нефтените утайници...
spot_img
spot_img

Подобни новини

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...

Гергьовден. Праздникът на Камено. 06.05.2024 г.

Организацията на мероприятията от кмета Ж.Вардунски на високо ниво. Гости на събитието бяха депутатите Жечо...