Българският туристически отрасъл и в частност бургаският туризъм тази година имат един извънредно голям шанс – да поемат достатъчно голяма част от руските туристи, които обикновено летуваха по турското крайбрежие, едно немалка част от немските и други западни туристи, които пълнеха турските хотели до започването на серията атентати миналата година в Турция. Но нашето желание е не само да успеят една година с добър туристопоток, но и да затвърдят успехите си и през следващите 10 години поне. А не всичко да остане като в Шекспировата пиеса „Много шум за нищо”…
Защото дори поставени в такава нелицеприятна позиция турският туристически бранш не спи, а търси начини за спасяване на старите добри резултати. И след като през месец март турското министерство на културата и туризма ( видимо печеливша комбинация ) е изпратило писмо до нашето министерство на туризма с желание за съдействие за изпращане на български журналисти от телевизии, вестници и сайтове от цяла България, интересно защо българското министерство на туризма изпраща информацията и в последствие отиват екипите само на BIT – телевизия и на ямболска телевизия.
Отделен е въпросът, че видеото, което ми показаха собствениците на една от турските туристически агенции Анеа Травел, която има 9 ексклузивни хотела от 4 и 5 звезди като Тусан Бийч, Ариа Кларос, Батихан, Луана Санта Мария, Максима Парадайс, Гранд Ефе, Карп Маре Бийч, Дидим Бийч Елеганс и клуб Скала Нуова с предплатени 1 милион долара нощувки за сезон 2016 година Мурад и Семра Акташ ( прекрасно семейство от туркиня, родена в България и турчин роден в Турция с постоянна усмивка ) според мен нямаха нито сценарий, нито режисьорска екпликация, за да постигнат целта, за която са били поканени. А целта е била да се покаже, че в Турция въпреки миналогодишните взривове сега е тихо, спокойно и красиво. Но виждайки видео, в което основното са претърсвания на турските жандармеристи и мятащите крачоли турски автоматчици не ми идва да се успокоя, а да се запитам – Да не би да съм в Диарбакър или на сирийско-турската граница ? А познавам лично турски жандармеристи, които са много интелигентни и образовани, знаейки освен родния турски и английски и руски езици, но те не бяха с автомати, а и дори да имаха оръжие то не се забелязваше. Като началника на жандармерията в провинция Узункюпрю, област Одрин. Но така е решило нашето министерство на туризма да си измие ръцете – така е направило.
Какво видяха очите ми и какво е необходимо да знаят българските хотелиери и ръководства на морски общини?
Това е морето от цветя по хотели, улици и междуградски пътища в Турция. Ако Холандия е страната на лалетата, то Турция е страната на зокума. Това прекрасно растение – във вариациите от храст до дърво в своите светло розови, тъмно розови и бели нюанси дарява с красота очите на всеки един турист, а с това и изпълва душата му с радост. Радост от факта, че райската му почивка е в Турция. Дано нашите български хотелиери успеят с още по-голям успех да повторят турския туристически етикет и задържат многото нови туристи с години напред на нашето българско черноморско крайбрежие.
Другият патент на турския туристически продукт е усмивката – от лъчезарните усмивки представителите по хотели като Леман Челик, Айлин Тюркеч, Айдън Шабан, Айлин Халилова и Кемал Дадли, през лицензираните екскурзоводи Юнал Четин и Ерхан Палабъйък до салонните управители, редовите сервитьори и стажантите ученици от турските училища по туризъм. Например салонния управител Ерджан Кермен с лекота и отговорност работи и като редови сервитьор и като началник. Сервитьорите Даут Ишик и Али Челеби, главния готвач Мустафа Чил за ден-два сами научават по няколко изречения на български и е приятно да слушаш българска реч от местни турци, макар в хотела да има и скандинавци, и германци – един от които имах неудоволствието да видя в тоалетната на ресторанта да повръща и си спомних гордите немци и англичани по Слънчев бряг да лежат като прасета препили, а кайзер Бисмарк навремето знаем от съдебния процес за Райхстага е говорел на немски език само с конете си…А и немският турист сам си го призна, когато успя да ме види в огледалото и пророни на красив немски – Водка, водка, водка – шайзе! Явно си беше направил самооценката..
Собствениците на два от хотелите Шинаси Уйгар и синовете му Гюрхан Уйгар и Емре Уйгар могат да са спокойни за бизнеса си. С такъв елитен персонал може да има само успехи. С приятно чувство наблюдавах как германка с три деца, две от които близначета по на годинка-две веднага бяха обслужени със специални детски столчета, сервитьорите прецизно с вилица и нож обезкостиха лаврака от детските порции пред смаяния, но щастлив поглед на майката. Поради факта, че деветдневен ол инклузив се прави срещу 380 лева, а някои и за по-малко, чистотата в ресторантите беше перфектна. Само някой от нас да изтървеше нещо на пода веднага до него заставаше сервитьор или чистач и почистваше мястото. При това например за Тусан като хотел с 377 двойни стаи за настаняване. И беше достатъчно запълнен за априлското време,а имаше българско семейство, което идваше за 8-ма година!
Третият компонент на турския туристически продукт е историята. Тук почти няма камъче, което да не е свързано с римската или византийска култури. Византийско-римска Турция ни показва на нас българите и българския туристически продукт как могат да бъдат използвани всички реставрирани български църкви и джамии за увеличаване на туристопотокът към България. Дева Мария не е в мюсюлманската религия, а в християнската, но там е изграден цял историко-културен и туристически комплекс, започващ от подарената от семейството на американски президент статуя на Дева Мария за над 2 милиона долара. В средата на VІ век след Христа Юстиниан построява църква върху гроба на Свети Йоан Богослов, който заедно живеейки в един град с Дева Мария е написал и своето Евангелие. Статуята на богинята Артемида може да се срещне дори в коридорите на хотелите, а домът на Дева Мария е напълно запазен в Ефес.
Дали ще бъде култура, усмивки и зокум или ще е култура, усмивки и българска роза това трябва да изберат българските хотелиери и българското министерство на туризма! Ние само се опитваме да помогнем чрез мониторинг в туризма и историята на територията на Евразия – единното цяло на континентите Европа и Азия.
Ярослав Коюмджиев
Асоциация „Институт за научноизследователска
и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас
Снимки – авторът
Кушадасъ-Бургас
Кушадъсъ (Куш-а-дъсъ – остров на птиците)