Национална кръгла маса в Централния военен клуб-София с участието на ръководството на българската армия и неправителствени организации от Обществения съвет и извън него.
На 5 април 2012 година от Бургаска област на национална кръгла маса за професионалната армия и отбраната на страната ( и закона за резерва ) бяхме поканени само ние, а ако сложим и колегата от Сливен, то от цяла югоизточна България други представители нямаше. Видимо нито медиите, нито неправителствените организации имат някакъв интерес към проявите на Министерството на отбраната на република България, а с това и към професионализирането на армията ни и възпитаване на дух на патриотизъм сред населението на страната ни. И после да не чудим защо имаме престъпност, защо няма висок патриотизъм сред подрастващото поколение, а да не говоря и за изгубеното поколение от 90-те години на миналия век. Изгубено, заради промените в страната ни довели до борчески и мутренски идоли, примери за подражание на певачки и прикрити проститутки, гонещи единствено парите на богати мъже и нищо духовно възвишено. Изгубено поколение в години на предателства, секс, пари и двуличие.
Нивото на кръглата маса се оказа изключително високо. Само част от имената на присътствуващите, които ще изброя говорят за това – министър Аню Ангелов, заместник командващият Съвместното командване на силите контраадмирал Валентин Гагашев, командирът на Сухопътни войски генерал-майор Стефан Василев, началникът на щаба на Сухопътни войски бригаден генерал Андрей Боцев, генерал-лейтенант о. р. Атанас Запрянов – съветник на министъра ( „Закон за резерва” ), полковник Валери Гавазов – нач.сектор „Управление на човешките ресурси” ( с тема „Закон за резерва” ), полковник Николай Икономов – нач.отдел „Управление на човешките ресурси” ( засегна темата за бесарабските българи и Резерва ) , полковник Цветан Цолов – дирекция „Стратегическо планиране”…. Това бяха част от кадровите офицери от министерството на отбраната. От неправителствения сектор бяхме ние от фондация „Фонд за дружба с Кавказ и Русия” и вестник „Компас”, генерал-лейтенант о.р. Кирил Цветков – Председател на „Обществения съвет по въоръжение и отбрана” и Председател на „Асоциация Сухопътни войски”, генерал-лейтенант о. р. Стоян Топалов – Председател на „Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва”, Ася Квръкова – програмен директор в Институт „Отворено общество”, младши лейтенант о. р. Петър Велчев – председател на „Съюз на военноинвалидите и военно пострадалите”, доцент, доктор, полковник Кирил Стойчев – секретар на Сдружение „Българска отбранителна индустрия”, Георги Банков – маркетинг директор на „Аркус”, Симеон Николов – директор на „Център за стратегически изследвания в сигурността и международните отношения”, …
Мероприятието откри министър Аню Ангелов : „Професионалната армия няма алтернатива и е динамичен процес, който ще продължи без краен срок за завършването му”. Той заяви, че професионалната армия трябва да бъде модерна, мобилна и по-добре подготвена и подчерта, че основните фактори за постигане на професионализацията са достигане на определено ниво на модернизация на Българската армия и качествен подбор и възможност за кариерно развитие на личния състав. Министър Ангелов припомни успешно завършените от Министерството на отбраната проекти по модернизацията на армията. Той посочи, че вече са факт доставката и договорът за гаранционно обслужване на 3 самолета „Спартан”, придобити са 12 вертолета „Кугър” и 3 вертолета „Пантер”, осигурено е наземното електрозахранване на трите фрегати, а автомобилният парк на армията се е увеличил с 137 товарни автомобила и 52 „Хамъра”.
„Успешно завършените проекти за модернизация със средства, осигурени от българското правителство, гарантират мобилност на трите вида въоръжени сили”, подчерта министър Ангелов и допълни, че приоритетни проекти за изпълнение сега са сертифицирането на батальонната бойна група и придобиването на ракетно въоръжение за трите фрегати тип „кораб-кораб”.
По отношение на „Проекта за инвестиционен разход за придобиването на нов тип многоцелеви изтребител” министър Ангелов разясни, че най-късно в началото на 2013 година ще бъде изготвен и представен на Министерски съвет инвестиционен разход за 350-390 млн. долара за период от 5 години. Той поясни, че решение за изпълнението на проекта ще бъде предложено да вземе следващото Народно събрание, за да не се повтаря лошата практика на всички правителства досега едни да поръчват техниката, а други да я изплащат.
„Професионалната армия изисква въвеждането на ясен кадрови модел, който да дава възможност на военнослужещите да планират професионалното си развитие и да градят кариера във въоръжените сили”, подчерта министър Ангелов и допълни, че вече са въведени нови системи за кариерно развитие и атестиране на военнослужещите.
Министър Ангелов заяви, че професионализацията на армията е процес, важна част от който е Законът за резерва на Въоръжените сили на Република България. „С прилагането на практика на този закон ще бъде гарантирано попълването на военновременните формирования и доокомплектоването на съединенията и частите в мирно време”, каза в заключение министър Ангелов.
„Във тази връзка бих желал да изразя голямата си благодарност към кмета на Сливен и бивш наш колега бригаден генерал о. р. Кольо Милев за изразената от него готовност да предостави условия за обществено обсъждане на Закона за резерва и подпомага логистично работата на МО” – завърши министър Аню Ангелов.
След това модераторът на кръглата маса генерал-лейтенант о. р. Кирил Цветков даде думата на заместник командващият Съвместното командване на силите контраадмирал Валентин Гагашев да представи доклада си „Професионалната армия и участието в мисии зад граница. Влияние върху боеспособността на Българската армия.”. Нямам думи. Излезе един истински български горд и волеви контраадмирал. В много предишни статии съм критикувал българската армия за това, че нормативи има, но няма кой да ги контролира. И вероятно тук ще бъде и една от новите функции от закона за резерва и неправителствения сектор, защото ми омръзна да се възхищавам на чужди военни от армиите на САЩ, Русия или Турция, които са стегнати и сурови истински военни, а като погледнеш по парадите нашите пухкави и охранени професионални войничета ти идва да се смееш и да плачеш… Аз съм горд българин и искам в моята българска армия да има войници и офицери с форма и дух като контраадмирал Валентин Гагашев, а не торби и кубчета от много сланина, наречени войници.
Контраадмирал Валентин Гагашев заяви : „От 2002 година в армията вече служат повече от 5 700 професионални войници. Тогава се въведе и терминът „Професионален войник” и се започна с начална и професионална подготовка на военнослужещите. В началото се набираха предимно отслужили наборни войници, които командирите познаваха и бяха доволни от работата им. А и тогава извън армията не се намираше подходяща и добре платена армия. И така стъпка по стъпка през 2005 година 67 % от войнишкия състав на българската армия вече беше от кадрови военнослужещи. След взетото през 2006 година решение на народното събрание за отмяна на наборната военна служба, от 1 декември 2007 година започна процес на ускорена професионализация. И така от 1 януари 2008 година българската армия беше напълно професионално попълнена с военнослужещи. …Още през 2003 година невъзможността наборни военнослужещи да участвуват в съвместни операции с силите на НАТО и в мисии зад граница доказа спешната необходимост от професионална армия. Тогава ситуацията беше спасена с помощта на резервисти. През 2004 година участвуваха 66 такива резервисти. Първоначално комплектуването на формированията за участия в мисии зад граница се извършваше на доброволен принцип от военнослужещи от цялата българска армия. Този подход срещна редица трудности от страна на дисциплината и работата в екип. От специално формирани групи за конкретната мисия към участие на щатни подразделения с график за подготовка преди изпращане на операции зад граница….”
Стегнато, грамотно и твърдо говореше контраадмирал Валентин Гагашев. Като един истински български командващ. Като тези български генерали, които постигаха победи на фронтовете и през Балканската война, и в много други войни и сражения на гордата ни и славна българска армия. И това не са само мои думи но и много от колегите, които са работили с него освен суперлативи друго не казват и за работата му, и за него като човек.
След контраадмирал Валентин Гагашев думата взе генерал-лейтенант о.р. Кирил Цветков – Председател на „Обществения съвет по въоръжение и отбрана” и Председател на „Асоциация Сухопътни войски”. „ За да може това общество да разбере какво е това професионална армия и какви са и задачите. И да защитим военната професия пред обществото. Правеха се само едни кампании за набирането на войниците но нито медиите, а дори и военните медии не бяха обхванати от този процес. И затова атаките които се получиха бяха резонни. И друго е вярно, че нашите войници са едни от най-добрите войници по мисиите в чужбина. Един шофьор на рейс взема 1200 лева заплата. Войника-шофьор нали и той кара хора, а взема много по-малко възнаграждение. Днес вече има една истинска пиар кампания за популяризирането на военната професия и професионалната армия. Но трябва всички организации и всички институции да се обхванат и работят по този процес. А сега давам думата на полковник Валери Гавазов – началник сектор в дирекция „Управление на човешките ресурси” да разясни принципите на работа по приетия Закон за резерва на република България.”
Полк.В. Гавазов : „Господа генерали, адмирали, офицери, сержанти, старшини, войници и матроси, дами и господа. Имам за задача да изнеса пред вас основните моменти от закона за резерва. Всички трансформации, които се провеждаха в армиите на НАТО в частност и в нашата армия, за която говори министърът, бяха за постигане на унифицираност на нашите подразделения в мирно и военно време. На базата на доброволния принцип който заложихме при комплектуването на професионалната армия , залегна и в закона за резерва и окомплектуването на структурите с резервисти.…. В зависимост дали резервистът е в трудови взаимоотношения договорът му ще бъде подписан тристранно – от резервиста, от министерството на отбраната и от съответния работодател. Назначаването на български граждани без военна подготовка ще става след задължително преминаване на тези граждани през център на начална военна подготовка. И след това ще бъдат назначавани във военните формирования за служба в доброволния резерв. Доброволният резерв е предвиден да нараства до 2014 година съгласно приетите графици като амбицията ни тази година след 1.07 да приемем първите 300-400 резервисти, а до 2014 3 375 резервиста, като за това е осигурен и необходимият финансов ресурс като за 2014 година е в размер на 12 милиона лева….Извън военните специалности ще бъдат назначавани и други специалности като лекари, стоматолози, психолози…”
На мой въпрос „Защо само тези специалности са записани? И дали под психолози се разбира наскоро разкритата руска разузнавачка Анна Чапман, която с креватните си съвършенства и добра психологическа подготовка успя да отнесе много тайни от Англия в Русия и едва в САЩ бе разкрита?” полк. Гавазов отговори :
„Какво ще бъде съдържанието от специалностите от резерва се уточнява в бъдещата Наредба по закона за резерва. Аз го казах само като пример. Нямах предвид точно определена квалификация. Но засега изпитваме потребности от лекари за участие в мисии зад граница, като другите специалности военнослужещите са осигурени засега.”
- Може ли да вмъкна уточняващ въпрос ? Защо считате че нямате необходимост от други специалисти след като например в България живеят много чеченци, дагестанци, грузинци,…използващи езици, които много малка част от нас знаят. Ние как можем да знаем какво вършат тези лица и някоя от дейностите им няма ли терористическа насоченост? Не казвам, че всички са лоши. Имам стотици приятели сред тях и изучавам езиците и културите им, но наскоро бяха осъдени трима в Чехия за подпомагане на тероризма!
„Ако наистина има такава потребност ще има и такива длъжности със заповед на министъра. Този процес е отворен и се развива. Ако има такава необходимост тези ресурси ще бъдат намерени и удовлетворени тези необходимости. Дори законът за въоръжените сили предвижда да се приемат и не български граждани. При необходимост могат да бъдат набирани и момчета с под средно образование. Но по закона за доброволния резерв те трябва да бъдат български граждани.” Допълни полк.Гавазов.
„Ние имаме закон. Той търпи промяна. Дали е добър или лош времето ще покаже. По-добре да има лош закон отколкото да няма никакъв закон. Това смятам че е определящото а това което трябва да се изпълни ще бъде вписано в Наредба и Правилник към закона. Съответно там ще бъде разписано и за организациите с нестопанска цел и за съвместното командване.. Най-важното. Имаме закон ! Иначе можем да критикуваме на белия лист. Иначе когато нещо е написано ние сме царе да го критикуваме. Ясно е че ще има неща които трябва да се дооформят.” – каза командирът на Сухопътни войски генерал-майор Стефан Василев
„Господа генерали и адмирали, господа офицери, дами и господа. Преди да пристъпя към изложение на доклада си колегата който така активно взимаше отношение. Аз като военен човек не мога да остана към тези въпроси безучастен. Тази кръгла маса се организира точно от тях – Обществения съвет – а ако вие не знаете в този обществен съвет членуват 22 неправителствени организации. Министерството на отбраната поддържа връзки с 36 такива организации в това число и 3 на командосите. Искам да кажа, че министерство на отбраната в чл.227 от закона казва така „Че министърът на отбраната подпомага военно патриотичните организации в сферата на отбраната като им оказва финансова и материална помощ.” На никого нищо не сме отказали. Въпросът е вие да протегнете ръка и да кажете какво искате. Именно тази кръгла маса е резултатът на това което ние правим с неправителствения сектор от военно патриотични организации.”
Цялата тази пледоария полковник Николай Икономов изрази, заради желанието на господин Франц от някаква организация на бивши военни, занимаващи се със спорт и други дейности да получат пари от министерството на отбраната. И тъй като на всички им стана ясно, че патриотизмът на господата вероятно свършваше до касата на МО, няколко офицера и генерала им заявиха – „Участвайте в конкурс на министерството, спечелете го, докажете, че сте най-добри и заслужавате парите, и работете.”
Да се върнем на въпросите повдигнати с полк.Гавазов. Всички външни военни разузнавания имат структури, организации, фирми за прикритие. Например американската частна агенция за разузнаване Стратфор. Или неправителствената организация Московска Хелзингска група, чиято ръководителка в Русия Людмила Алеkсеева има американски паспорт, издаден след руския и пряко финансиране от САЩ, за да създава „демокрация” и митинги…Когато се полага клетва за американско гражданство в текста се казва, че гражданинът се отказва от всички други свои родини и се задължава да служи само на Америка. И Наредбата към българския закон за резерва трябва да попълни и тази ниша.
И е жалко, че в България жената-разузнавач не се е използвала и по времето на комунизма, и навярно и днес. В книгата „Военното разузнаване през комунизма” се казва : “Жената е по-хитра от мъжа. Жената по умело и по-фино може да заблуждава околната среда и да не буди съмнение. Жената е по-горделива от мъжа, а гордостта я прави амбициозна и годна при рискове и опасности. Жената повече от мъжа обича могъществото и славата, за постигането на което е готова на големи жертви. За нея е голямо удоволствие да се чувства господарка на чувствата и слабостите на обкръжаващите я. Жената е по-склонна към приключения, в които се увлича с цялото си същество, пренебрегвайки опасностите. Жената има по-голямо влечение към силните преживявания и мистерията. По своята природа тя притежава обайващи и магически качества на съблазнител. В нея не липсват хладнокръвието и смелостта дори и тогава, когато я отвеждат към лобното място. Нейната жестокост често стига до безумие и демонизъм особено когато чувства своята власт над другите…”
Някои от имената на жени-разузнавачки, посочени в сборника, са всеизвестни, други са познати само на изследователите: Луиза де Керуал, Марта Рише, Мата Хари, Гертруд Бел, Сара Аржон, Йошико Момоаки… От по-известните имена авторите са пропуснали певицата Жозефин Бекер и нейната колежка Асмахан, особено популярна в Ливан, Египет и страните от Близкия изток. Бекер работи за френското разузнаване по време на Втората световна война, а Асмахан – срещу него, смятайки французите за окупатори на родните й Друзки планини в Ливан. Асмахан започва опасна игра между Гестапо и британското разузнаване и това довежда до внезапната неизяснена смърт през 1944 г. в Египет.
Съвременният прочит на историята ни предоставя за равносметка примера на червенокосата руска шпионка Ана Чапман (дъщеря на дипломат), която беше екстрадирана от САЩ миналата година и за нула време стана телевизионна и маркетингова икона. Получи орден от президента Дмитрий Медведев и беше наречена от руската преса Агент 90-60-90. Не заради шпионските си подвизи ( макар да надхитри английското разузнаване ), разбира се, а като признание за идеални пропорции на талия, ханш и бюст.
Библейската блудница Раав, описана в Стария завет (Исус Навин 2:1-24), се явява първата в човешката история съдържателка на конспиративна явочна квартира. До този извод стигат авторите на курса “Използването на жената в разузнаването”, като се позовават на библейската сказка за превземането на Йерихон и двамата съгледвачи, които блудницата била скрила под ленени снопчета на покрива на къщата си. Военните експерти твърдят още, че в Библията се споменава и за “първата жена агент, която изкусно използвала пола си при изпълнение на задачите”. Според тях “такъв е случаят с Далила, която, прелъстявайки силния и непобедим Самсон, успяла да разкрие, че тайната му се крие в неговите дълги коси. Приспала го, отрязала му косите и го предала на филистимяните”.
Далеч по-убедително би било, ако експертите бяха посочили друг по-нов и по-истински пример от същия географски регион. Като историята с Черил Бен Тов, която работи като агент на Мосад под псевдонима Синти. През 1986 г., представяйки се за американска туристка, тя омайва израелския ядрен специалист Мордехай Вануну в Лондон точно, когато той се готви да издаде тайната за ядрената програма на Израел. Благодарение на нея Вануну е отвлечен от спецотряд, натоварен на кораб и закаран в Израел, където е осъден на 18 г. затвор.
Всичко това ни дава основание да направим предложение по закона за резерва – и без това силно съкратеното българско разузнаване не може да достигне резултатите от 90-те години, когато заради доклада на разузнавачите ни за бивша Югославия бяхме 80% приети в НАТО. И всички политици, които си приписват бляскави ореоли са просто жалки, защото главната роля е на тогавашното ни българско разузнаване.
“Душата на жената е бездна, в която се кръстосват всички стихии на страст, престъпление, саможертва, героизъм и любов. Тия стихии, използвани планомерно и с такт, откриват на жената – агент или разузнавач, дверите към тайната… В своята дейност като агент или разузнавач жената е и кротка като агънце и свирепа като лъвица…”
Именно тези качества на жените трябва да използва министерството на отбраната в Наредбата към закона за резерва за една достойна българска армия с интелигентно разузнаване и силна антитерористическа дирекция, която да пази конституционните ни права на нас редовите българи.
Ярослав Коюмджиев
Специален кореспондент
София – Бургас