Националното военноморско учение с международно участие “Бриз 2016” започва днес-петък 15.07.2016 г. в Черно море.В мащабното учение се включват над 25 бойни и спомагателни кораби и катери, два самолета и два хеликоптера. Ще участват над 1700 души от военноморските сили на България, Гърция, Румъния, Турция и Испания, както и Втора постоянна група противоминни кораби на НАТО от Силите за отговор на Алианса кап. 1 ранг Рамазан Кесгин. Българските ВМС участват с над 15 бойни и спомагателни кораби и катери, 2 вертолета и с над 1000 души личен състав. В учението ще се включат и два самолета от българските Военновъздушни сили и представители от Сухопътни войски.
“Бриз 2016” е насочено към усъвършенстването на подготовката на личния състав от военноморските сили на страната по провеждането на морска операция в коалиционен формат. Цели се и подобряването на координацията за реакция при кризи и защита на населението. Ще бъде извършено и сертифициране на българската фрегата “Верни” според методиката за оценка на НАТО, което се извършва периодично, съобщи подполковник Димитър Титев ( на Сн. ), главен експерт “Връзки с обществеността” на Военноморските сили.
В рамките на “Бриз 2016” ще бъде разигран сценарий, при който след криза на въображаем остров, ООН дава мандат за извършването на операция по море. Учението е под ръководството на командира на военноморските сили на България контраадмирал Митко Петев и ще продължи до 17 юли.
В „Бриз 2016“ военноморските сили на Гърция ще участват с патрулен катер „Kristallidis“, румънците ще бъдат с фрегата „Regina Maria“, ракетна корвета „Lastunul“ и миночистач „Alexandru Axente“. Военноморските сили на Турция ще се включат с подводницата „Anafartalar“, ракетния катер „ATAK“ и патрулен катер „Tekirdag“.
САЩ ще бъдат със самолет от патрулната авиация „P-3C Orion“. Ще може да се види също така и Втора постоянна група противоминни кораби на НАТО – турският спомагателен кораб „C. G. Hasan Pasa“, турският минен ловец „Edincik“ и испанският минен ловец „Turia“.
Основната идея на „Бриз“ е да се повиши оперативната съвместимост и взаимодействието между военноморските сили на участващите страни чрез отработване участието им в операция в отговор на криза, както и да се сертифицира кораб на ВМС на България – фрегата „Верни“ съгласно методиката за оценка на НАТО – MAREVAL.
„Усилията по време на учението са насочени към усъвършенстване на нивото на подготовка на личния състав от ВМС по планиране и провеждане на морска операция в коалиционен формат“, посочи още Димитър Титев.
Двадесетият “Бриз” през 2016 г. продължава традицията от предишните си издания, да се отработи междуведомственото сътрудничество в многонационална среда, с активното участие на 19 държавни организации, институции и ведомства от 4 министерства, местни органи на управление и неправителствени и частни организации в целия процес на планиране, подготовка и ръководство на учението. В сериалите на „Бриз 2016” се включват Областна администрация Бургас, Община Бургас, Български червен кръст, Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура”, Главна дирекция „Гранична полиция”, Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”, ОД на МВР – Бургас, Дирекция “Национална система 112”, Изпълнителна агенция “Морска администрация”, Регионална здравна инспекция – Бургас, Център за спешна медицинска помощ – Бургас, МБАЛ – Варна към ВМА, Пристанище „Бургас”- ЕАД, “Поддържане чистотата на морските води” АД, Басейнова дирекция – Черноморския район, „Бургас Таг Сървис” ООД, „Бон Марин интернешънъл” АД, МБАЛ Бургас АД, Регионална инспекция по околната среда и водите – Бургас.
Усилията по време на учението са насочени към усъвършенстване на нивото на подготовка на личния състав от ВМС по планиране и провеждане на морска операция в коалиционен формат и издигане нивото на координация с правителствени и неправителствени организации и институции при реакция на кризи и защита на населението, действия при ликвидиране на последиците от терористичен акт – борба с пожар на борда на кораб в пристанище, съвместна операция по спасяване на море на голям брой бедстващи хора, както и ограничаване на петролен разлив на море. След преминаване на пълния процес на планиране по стандартите на НАТО, се сформира Щаб и многонационално корабно оперативно съединение.
Планирането на учението се извърши под ръководството на командира на ВМС контраадмирал Митко Петев, който е и общ ръководител на „Бриз 2016”. Офицер, провеждащ учението и директор на Щаба за контрол е капитан І ранг Никола Каранов – началник на Щаба на ВМС. Командир на корабното оперативно съединение е комодор Мален Чубенков – командир на Флотилия бойни и спомагателни кораби. В учението се използва фиктивен сценарий, който пресъздава обстановка в различни точки от света.
По този начин българските военни моряци ще имат възможност да се подготвят да посрещнат предизвикателствата на днешния ден съвместно със съюзните ВМС и партньорите от правителствени и неправителствени организации и институции.По време на учението „Бриз 2016” се провежда операция за Морска сигурност в отговор на криза, с мандат на ООН съгласно чл. VII от Хартата на Обединените нации. Обстановката на учението е разработена като продължение на сценария, използван в предишните учения БРИЗ. Кризисната обстановка на въображаемия остров Вити Леву, намиращ се в западната част на Черно море на около 70 морски мили на изток от българския бряг, от 2002 г. насам бележи периоди на затихване и ескалация. За предприемане на мерки срещу разрастване на несигурността в целия регион Съветът за сигурност на ООН приема резолюция даваща мандат за операция за Морска сигурност в отговор на криза.
Фактическите действия по време на националното военноморско учение “Бриз 2016”, се провеждат при следните етапи – предварителна подготовка (разкриване щаб за контрол на учението /EXCON/, пристигане на чуждестранните кораби във Бургас), пред походна подготовка в базови условия, учения и епизоди на море и заключителен етап (дискусия, разбор и разформироване на съединението). На 15 юли /петък-днес/ 2016 г. от 09.00 до 14.30 часа, от борда на фрегата „Верни”, гостите и представителите на медиите ще имат възможност да наблюдават различни епизоди от учението на море:
– „Ликвидиране на последиците от терористичен акт – борба с пожар на борда на кораб в пристанище Бургас”.
– „Операция по спасяване на голям брой бедстващи хора на море”.
– „Спасяване на човек от водата от вертолет.”
– „Ограничаване на петролен разлив на море”.
– „Отразяване атаки на въздушен противник (ПВО на кораба)”.
– „Провеждане на проверка на кораб”.
– „Атака на подводница от ПУГ с използване на противоподводни бомби”.
– „Артилерийска стрелба от вертолет по морска цел”.
– „Отдаване на чест при среща на военни кораби на море”.
– „Отразяване на асиметрични атаки на море (FIAC)”.
Подробности от хода на самото учение очаквайте в следващия брой на вестника.
Ярослав Коюмджиев
Асоциация “Институт за научноизследователска
и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас
Снимки – авторът.