В миналия брой споменахме, че малката община с около 3 000 жители Малко Търново е образец за страната как трябва ръководствата на общинските и държавно-общински фирми да работят за гражданите си. При 3 700 000лева бюджет за цялата община и само 500 000 лева капиталови разходи кметът Илиян Янчев успя да се пребори за 1 500 000 лева за саниране на общината, болницата, детската градина, полицията и дома за стари хора! Браво на управленеца Янчев.
Бургазлии вече почти повсеместно разбраха голямата полза за личния си бюджет от безплатното саниране, широко рекламирано от бургаския кмет Димитър Николов. Ако има някой още и недоволен, то той е от тези, които и милион да спечелят от тотото пак ще са недоволни, че не са спечелили 2 милиона, вместо да се радват на дошлия им от нищото милион. И ако бюджета на Бургас за тази година е около 150 милиона лева, то ние гражданите на Бургас бихме желали нашият кмет Димитър Николов да привлече за общинско-държавни сгради минимум поне още 50 000 000 лева, за да изглежда през лятото на 2017 нашият Бургас очарователен за чуждестранните му туристи. А той досега показваше, че умее да привлича пари за Бургас! И за да подпомогнем общинската администрация предлагаме на кмета господин Николов да се санират до лятото следните основополагащи за имиджа на Бургас сгради ( някои видни и от снимките ) :
1. Първостепенна за цялостно саниране и благоустройство на територия и паркинги е УМБАЛ-Бургас. Целият автотуристопоток минава покрай нея, а тя е една гноясала язва на входа на града ни.
2. Първостепенна за цялостно саниране и благоустройство на територия и паркинги е бившата Трета поликлиника (сграда от миналия век, която в сегашното си състояние не се вписва в околната среда на онкоцентъра. Към тази сграда задължително се прибавят общинския Психо-диспансер и здравна каса в една сграда, 3-етажните помещения на здравната каса зад хотел България, Болницата за белодробни болести, позната като ТУБ-диспансера и Транспортна болница, заедно с прилежащите сгради на полицията и гарата, които не бяха ремонтирани по ул. Иван Вазов.
3. Второстепенна, но не и по значимост е сградата на Регионалната дирекция на вътрешните работи на ул.Христо Ботев, заедно с районните полицейски управления в ж.к.”Меден рудник” ( тук задължително с цялата детска градина ) и ж.к. “Славейков”, Първо районно в центъра и лабораторията на ул.Калоян. Задължително е и санирането на всички сгради на КАТ-Бургас и халета за енергоефективност.
4. Второстепенна е освен полицейската и обществено-видима образователна и общинска сградна инфраструктура като Регионалния инспекторат по образование, механотехникума ( видно от снимките с много енергозагуби!), професионалната гимназия по туризъм ( бивш ТОХ), професионалната гимназия по романски езици ( свързващо звено между строящото се иновативно училище и новата общинска спортна зала на ул.Цар Симеон, помощното училище ( в двора на което може да се изгради център за работа с инвалиди и скотските помещения на Трапезица, където се измъчват гражданите на Бургас с инвалидност – работят 2 гишета с 2 служителки, а инвалидите често чакат на опашки на студа отвън…, да се преместят в нови в двора на помощното училище. И локацията на новата централна спирка е по-удобна от Трапезица!), сградата на бившите профсъюзи и намиращата се в съседство сграда за Театър и опера, кметствата в “Меден рудник” и “Приморие”.
5. Третостепенна по описване,но не и по значимост е поредицата от стари и грозни сгради по новопостроената улица свързваща ж.п.гара и гранд хотел Приморец. Пристанище Бургас с административната си и други сгради, ДИК-Бургас, ИАРА-Бургас и всички други от описаната територия загрозяват туристическия облик на Бургас! Щом искаш да живееш или работиш на пъпа на Бургас, трябва да изпълняваш и повече задължения към бургазлии – да има красив външен вид сградата, а не да снимат туристите падащи мазилки и засечени кюлоти…
Бургас заслужава повече от това да диша мръсния въздух на Лукойл ( в родната им Русия изгаряне на факел в атмосферата отдавна няма, но за аборигени като нас може) и Кроношпан. Бургас заслужава неговите млади и красиви майки да не раждат деца с ХОББ или астма от замърсения въздух. Бургас вече заслужава да стартира и цялостния му воден цикъл, за да не пият гражданите му вода преминала през етернитови ( забранени от 80-те години на миналия век като канцерогенни!) или 50-годишни азбесто-циментови тръби и да се чудят защо сме на едно от призовите места по ракови заболявания…Метинвест и фирмата му Промет стийл – Дебелт от окупираната руска част на Украйна отдавна трябваше да плати капитален ремонт на пътя от пристанището през Комлука до изхода на ж.к.Меден рудник, който е станал на лунен пейзаж от тежките й ТИРове с отливки, а не общината и ние от данъците си да плащаме разбитите ходови части на колите си, на новите тролеи и автобуси на община Бургас…
В Бургас е направено много от администрацията на община Бургас, ръководена от кмета Димитър Николов. Но Бургас като най-добрия град за живеене и бургазлии заслужават повече, за тяхната масова подкрепа за бургаския кмет. именно затова се обръщаме с молба към нашия бургаски кмет Д.Николов – “Кмете, санирай Бургас!”. За да могат очите ни да са щастливи от видяното…
Ярослав Коюмджиев
Асоциация „Институт за научноизследователска
и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас
Снимки автора