домНовиниКладара-папратовият рай на Странджа...1

Кладара-папратовият рай на Странджа…1

spot_img
spot_img

Има едно селце в Странджа планина скрито дълбоко в дебрите и дарено от Господ с много красота и чистота. Чистота на въздух, на природа, на човешки отношения. В деня, в които пристигнахме с раздрънкания си 23-годишен руски автомобил Москвич-Алеко, но който стоически издържа 16 километровата макадамова / камъни и пръст с много жестоки дупки / настилка на отсечката от пътя от главен път Малко Търново – Царево до китното село Сливарово-Кладара бяхме убити от пътя и щастливи от гледката / преминаваме и кльона на сн.1 /. Величествени над 100 годишни гори, песента на птиците, кристално чистият въздух и едно божествено спокойствие. На входа на селото ни посрещат 3-4 едри планински кучета, които отдалече излайват, за да ни поздравят и след това спокойно ни посрещат като домакини в селото.

В центъра на селото със само 6 постоянни жители е разположена сградата на затвореното кметство. Една самотна синя Лада 1500 като пазач охранява къщата, на която се вее българското знаме. Хлябът в селото идва 2 пъти в седмицата с микробус, който заварихме на центъра на селото, което до преди 10-15 години е имало 200-300 жители.  Но самият факт, че магазин в селото няма, автобус до селото няма, пътят от 16 километровата отсечка от главния път се изминава поне за 2-3 часа, водоснабдяване със собствен водоем най-вероятно няма вероятно е довело до обезлюдяването и на това българско село в Странджа планина. И ако съвсем наскоро премиерът заяви, че бургаските общини и Димитър Николов трябва да са по-скромни в исканията си, защото видите ли тук се налели милиони,  аз не бих се съгласил.

Защото се дават стотици милиони, за да могат софиянци да си плакнат крачетата в гръцкото море на всеки 3-4 дневен празник, а жителите от Бургаска, Шуменска, Разградска, Сливенска, Варненска и Добричка области с почти същото като количество население не могат да си потопят крачетата в турското Мраморно и Егейски морета или да видят роднините си в Турция, пътуващи по четирилентов магистрален път. Гърците ежегодно затварят границите и ни създават проблеми, но ние финансираме косвено тяхната икономика, вместо да направим черноморската магистрала Бургас-Варна с допроектиране до Генерал Тошево на румънска граница и Малко Търново на турска граница. Така бихме направили основната част от трансазиатския коридор Истанбул-Бургас-Варна-Констанца-Одеса. Освен на себе си бихме помогнали и на румънци,турци и украинци да получат допълнително еврофинансиране.

Така както се наливат милиони в обезлюдената пустош по северозападна България така също, но двойно повече трябва да се построят наново капитално и пътищата в Странджа : Малко Търново-Царево, отсечката до Сливарово / сн.2 /, Звездец-Евренозово-Граничар-Кирово-Белеврен, Царево-Бродилово-Кости-Българи, Кости-резерват Узунбоджак-Сливарово, Индже войвода-Близнак, Граматиково-Визица-Заберново-Калово-главен път. Едва тогава Странджа и странджанските села с техния кристално чист въздух биха се съживили. И биха станали световно известни като Пампорово и Банско. Нашата изследователска и мониторингова дейност в регион Евразия е само и единствено за благото и просперитета на България / в частност Бургаска област /и българите.

Именно затова с не скрита доза радост в центъра на село Сливарово, където входния път се разделя на 4 безименни и без настилка улици срещнах дядо Васил Ведричков / на сн. 3 /. Този ведър, интелигентен, работлив и много гостоприемен местен жител ни отговори на всички въпроси за селото и разказа една малка, но интересна част от живота си. Като бивш служител на сигурността на България идва от Малко Търново в село Кладара – Сливарово, запознава се със съпругата си и остава до ден днешен в селото. Синът му като достоен негов наследник днес работи в органите на гранична полиция и по наследство се грижи за безопасността на държавата ни. Поклон пред такива достойни българи!

Селото е прекрасно, жителите на цялата община Малко Търново са сериозни българи. На сн.4 децата от клуб “Млад огнеборец” и на зоналните състезания в средата на месец май защитават честта на Малко Търново. Което за сетен път показва,че техните родители са ги възпитали като достойни българи.

Районът на село Кладара-Сливарово е известен с културно-историческите си забележителности и папратовия рай на сн.5 . Именно затова наскоро туристите от супер ветрохода Royal Clipper избраха село Бръшлян. Голяма част от пасажерите, които пристигнаха в бургаското пристанище със супер луксозния ветроход Royal Clipper са поискали да посетят Странджа, вместо да отидат до остров Свети Иван.

Много красоти и забележителности има около село Кладара-Сливарово. Пещерата на Света Марина – пещера-светилище се намира в местността Ликуди. По-нататък в м. Малкия Буджак се намират Гергьовската пещера – дълга 100 м. и Стояновата пещера дълга 150 м. В землището на село Кладара се включва и цялата местност „Узун Буджак”, която е обявена за резерват. Тя дава представа, какво е представлявала флората и фауната на Странджа планина. Цялата територия е наситена с природни с културно-исторически забележителности, които все още са непознати за любителите от Бургас.

Пещерата-светилище е важен обект, защото ядрото на слънчево-земната религия на траките е идеята за Великата богиня-майка. Тя според Александър Фол: „Идеята за богинята-майка и преклонението пред Слънцето са възможно най-старите постижения на религиозното мислене в Евразия. Обединяването им и създаването на орфическата космогония, митология и религия е явление, което е твърде късно спрямо тях. То е резултат на дълго историко-културно развитие, което започва от арийската слънчева религия и синкретизира редица елементи на малоазийския духовен живот. Към средата на II хилядолетие пр.н.е. в Тракия и Югоизточна Европа преди елините, такъв колосален синтез между идеите, персонифицирани от богинята-майка и от бога-слънце, се извършва на голяма територия между Карпатите и Бяло море, по егейските острови Тасос, Лемнос, Самотраки, Наксос и Анатолия.Този синтез достига и до Кавказ и Каспийско море. Но в следващия брой…

 

Ярослав Коюмджиев

Асоциация “Институт за

научноизследователска и мониторингова

дейност в регион Евразия” – Бургас

 

Снимки – авторът

Последни новини

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...

Гергьовден. Праздникът на Камено. 06.05.2024 г.

Организацията на мероприятията от кмета Ж.Вардунски на високо ниво. Гости на събитието бяха депутатите Жечо...

Жельо Вардунски-проектите на държавата, Лукойл и други фирми само с грижа за хората на община Камено!

Камено се обяви категорично против старата почти 10-годишна технология за преработка на нефтените утайници...
spot_img
spot_img

Подобни новини

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...

Гергьовден. Праздникът на Камено. 06.05.2024 г.

Организацията на мероприятията от кмета Ж.Вардунски на високо ниво. Гости на събитието бяха депутатите Жечо...