За създаването на единен кадетски полк в Бургаска област по законите за отбраната, резерва, образованието и извънаредните ситуации. За да имаме възпитани и военнопатриотично образовани кадети както в Германия и Русия.
А в Германия и Русия кадети се обучават вече повече от 200 години.
Кап 1 ранг Георги Николов Георгиев е вече на 80 години,
но е кадет от 1949 до 1951г във ВНВМУ-Варна.
В миналия брой на „Компас” ви разказахме за проведения 8-ми конгрес на СОСЗР. Там обявихме и някои от направленията си за бъдеща работа. И едно от тях е работата с деца и младежи за тяхното военнопатриотично възпитание в името на България.
Тук големи думи и политически лозунги не са необходими – необходима е безплатна, постоянна, възпитателна работа с младото поколение на България – вашите деца и внуци уважаеми читатели. И съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва в Бургаска област се ангажира с този проект.
За руските деца-кадети девизът е един : „Жизнь – отечеству, честь – никому!”. Или казано на български – Живот за отечеството, честта – на никого ! Това се казва истински патриотизъм. Да си готов да отдадеш най-свидното нещо, живота си, за своето отечество, при реалния факт, че си изживял от него 10 или 15 години само… Но и силата на духа на младото детско сърце, което от сега знае, че честта е най-скъпото нещо и не се отдава на никого ! Капитан 1 ранг Георги Георгиев / на снимката / е вече на достолепната възраст от 80 години, но е готов да сподели най-приятните си спомени от Кадетските си години във Варна. А това е златно съкровище за нашата нова програма за възстановяване на “Кадетството” в България. Този прекрасен военен със своя житейски път на преподавател в средното морско училище в Бургас и висшето военноморско училище във Варна е златно съкровище за възпитаване на нашето младо поколение в патриотизъм и военно дело. Последните почти десет години от стажа си капитан Георгиев е флагмански механик във военноморската база в Бургас /Атия/ и под вещото си методическо ръководство обучава десетки корабни механици за Родината ни. Ние бихме били горди ако след години обучаваните от екипа ни и капитан Георгиев младежи и девойки със същата или по-голяма гордост биха целували българското кадетско знаме, както виждаме на снимката да целува руското кадетско знаме младият руски кадет / на снимката /.
Но задължително при създаването на “Първият български кадетски полк” с център на управление в Бургас трябва задължително да не бързаме и да не повтаряме нито руските, нито германските грешки… Защото в Германия още от Бисмарк съществуват кадетските формирования, а в съседна Русия кадетството е взаимствано от Германия през 1732 година от генерал-фелдмаршал Фон Миних. Самата дума “Кадет” също е заимствувана от пруските младежи и девойки, които от ранно детство са свързвали своя живот с военното дело. А германците от своя страна заимствали думата “кадет” още по-рано от френските младежи и девойки : кадет / френски/ – младши / български /.
Завършването на кадетско образование в Русия и Германия/ Франция/ гарантирало по-нататъшна блестяща военна кариера. Кадетите получавали в процеса на обучение доста обширни знания не само по военното дело, но и изучавали хуманитарни науки, математика, физика, химия, фихтовка, болни танци и истински рицарски маниери и възпитание. В 17-18 векове в Русия се появило и неофициално название на кадетите – младите рицари. Дори самият кадетски корпус / Русия е много по-голяма от България / командващия Фон Миних го нарекъл “Рицарска академия”. В този случай 13 – годишните младежи в корпуса ги привличало не самото название, а равнището на получаваното образование и много сериозните перспективи за бъдещ кариерен ръст.
Кадетският корпус в Русия на Фон Миних се намирал в Петербург и го завършвали по няколко стотин възпитаника годишно. Кадетският корпус са завършили немалко известни личности на Русия, което показва отговрността и морала на преподавателския състав в корпуса. Разбира се всичко през тези векове кадетско образование е било само прекрасно.. Имало е и случаи / макар и редки, както в България имаше случай владика да ръси миряните си от американския си “Линкълн” или да носи часовник “Ролекс” за няколко хиляди лева, а да не плаща тока на църквата си…/ , като този, когато в спортна зала с протичаща при дъжд спортна зала в която кадетите провеждат бал и след доброволни пожертвувания на родителите им в двора на кадетския корпус е построен кадетски храм да пристига местния поп, който не е дал и стотинка за храма на своето BMW X5….
В немската армия лошите примери също не липсват – от писмата на един войник от контингента в Афганистан се изяснило, че един от военнослужещите там от немския контингент бил случайно убит от колегите си, които си играели с оръжието си. Но най-широка огласка в Германия получи смъртта на кадетката Сара Лена Зеле.
Кореспондентката Татяна Логунова пише: “Преди седмица ръководителя на министерството на отбраната на Германия Карл Теодор цу Гутенберг от потомствен аристократ, барон и най-популярен политик стана в най-критикувания. Неговата репутация беше подмокрина от серия от скандали в немската армия, като най-сериозният от тях беше смъртта на кадетка на учебния кораб на военно-морския флот.”
Оказва се, че немския ветроходен учебен военен кораб “Горх Фок” е бившият руски легендарен ветроходен барк “Товарищ”, на който са преминали обучение хиляди кадети. След втората световна война съгласно Договора за репарациите корабът е бил предаден на Съветския Съюз. След разрушаването на Съветския Съюз от Горбачев военния съд е преминал в собственост на Украйна, а 8 години по-късно отново се е върнал в родината си Германия – немците купили ветрохода защото спешно се нуждаел от ремонт, а Украйна не планирала да плаща ремонта му. “Горх Фок” е кораб-кинозвзда – този кораб е сниман във филмите “Алените паруса” и “Вятърът на надеждата”. Барка е преживял различни времена и политически управления, но такъв скандал на борда му не е имало дотогава. Немските средства за масова информация разкопали и открили, че един месец ноември от мачтата е паднала и загинала девойка-кадет. След което на кораба започва бунт на кадетите.
Метежните кадети веднага изпратили в къщи в Германия. Но те проговорили…И се изяснило, че загиналата девойка Сара Лена Зеле е била със съвсем малък ръст, за да изпълнява такелажни работи на 40 метровата мачта на кораба. При това видимо я принудили. Както и много други кадети, макар че по устав това било доброволно начинание. Курсантите разказали как командирите ги заставяли да изпълняват безмислени заповеди, не им давали да спят, оказвали им психологичски тормоз. Немските журналисти си спомнили, че това не е първият случай на “Горх Фок”. Две години преди този случай по време на нощна вахта паднала зад борта и потънала 18 годишната кадетка Джени Бокен. И тогава родителите й се усъмнили, че това не е нещастен случай.
Уве Бокен / баща на загиналата кадетка Дженни Бокен / – “Разбира се, ние като родители разбираме, че Бундесвера, който беше избрала нашата дъщеря е строга структура, където заповедите имат по-голяма тежест, отколкото на обикновените граждански предприятия. Но след последният случай и след откровенията на курсантите, голяма част от това, което ми е разказвала дъщеря ми аз виждам в друга светлина.”
“Горх Фок” го върнали от Аржентина. Командирът на кораба е пенсиониран. А это какво тогава заяви министъра на отбраната на Германия Карл-Теодор цу Гуттенберг :”Командирът на ветрохода е отправен в оставка. Съдът се връща в родния порт. Той ще стои на кея до тогава, докато не се изяснят всички обстоятелства за случилото се и докато не бъде прието решение за възстановяване на практическото обучение на кадетите.”
С мисълта и желанието да използваме след правилно изучаване на немския и руския опит в кадетските формирования започнахме в СОСЗР-Бургаска област програмата за създаване на кадетски полк. За да може вашите деца и внуци да постигат високи резултати в изучаването на нелеката кадетска наука и да възродим военнопатриотичното възпитание на децата, средношколците и студентите. В името на единна България.
Ярослав Коюмджиев – областен секретар на СОСЗР-Бургас
Снимкa – кап.1 ранг Цветан Жеков – председател на молски клуб “Маяк”.