По легендата на учението БРИЗ 2016 пътнически кораб Sea star (изигран за ролята на учението от моторен катер 323), по време на преминаване през Бургаския залив, подава сигнал за бедствие в режим DSC (Distress Relay Message) към „Варна-радио“.
След потвърждение операторът препредава „кораб в бедствие“ към всички кораби в района, в съобщението е информацията, че на борда има пожар и стотици хора. Бреговата станция „Варна-радио“ осъществява връзка с Морския спасителен и координационен център (МСКЦ). Съгласно действащия „План за търсене и спасяване в отговорния район на България“ са събрани представители на всички заинтересовани организации. Взето е решение на помощ да се изпратят противопожарен кораб 321 „Ахелой“ и буксир Multratag 8. В това командирът на Sea star докладва за остър задушлив дим и възникване на паника сред хората, които в търсене спасение скачат масово във водата. След това радиовръзката с кораба се прекъсва , а радарната му отметка изчезва от екраните на радарите. Бреговите системи за наблюдение на РД „Гранична полиция“ и на ВМС потвърждават това. Разпоредено е екстрено снемане на всички налично спасителни средства и изваждането от водата на бедстващите. Задействани бяха реално спасителен катер „Надежда“, спасителен катер „Спасител 4“, катер „Бургас“, граничен катер 511 „Поморие“ и моторен катер 324 на ВМС.
След сигнал за бедстващ човек във водата е повикан вертолет AS565MB Panther от авиобаза „Чайка“ на ВМС. Вертолетът долетя до заповядания район, визуално откри бедстващия във водата. С помощта на автопилота зависна в близост до него и спусна бордови плувец-спасител с помощта на бордовата лебедка. Тя е разчетена на товароподемност от 272 килограма, дължината на кабела й е 90 m и има 2 скорости на спускане и вдигане. Във водата плувецът-спасител оцени състоянието на бедстващия, избра да бъде вдигнат със спасителен колан, фиксира пострадали към себе си и бордния авиомеханик ги изтегли от водата. След това вертолетът достави по най-бързия начин пострадалия до болницата в Бургас. МСКЦ на база анализ на ситуацията с потъналия кораб извърши оценка на риска за петролен разлив и стартира процедура за активиране на декларирания кораб до Европейската агенция за морска безопасност EMSA. Специализираният кораб Enterprise съвместно с Multratag 10 извършиха заграждане на нефтеното петно на повърхността с боново заграждение с цел ограничаване на разлива (Сн1.).
Специализираният кораб Enterprise е многофункционален кораб за борба с нефтени разливи. Разполага с радарна система Miros за откриване на нефтени петна, 2 бонови заграждение по 300 m, 2 събирателни рамена с дължина 15 m всяко, капацитетът на събиране на замърсени води е 300-400 m3/h, обемът на резервоарите е 1374 m3.
Следващият епизод 3 беше за отразяване на асиметрични заплахи на море. Към фрегата 42„Верни“ се приближи малка бързоходна лодка, симулираща асиметрична атака. Беше излъчено съобщение по радиостанцията и по високо говорещата уредба с предупреждение лодката да не се сближава с кораба. Тя не се съобрази. Фрегата 42 „Верни“ започна енергично маневриране, с цел създаване на вълни от винтовата струя, като в същото време продължи с предупрежденията. Разчетите на средствата за борба с асиметрични заплахи – картечници ДШК, насочиха оръжията си. Когато лодката наближи зоната на сигурност около кораба и продължи да пренебрегва сигналите бяха осъществени предупредителни изстрели (за симулацията бяха използвани 2 картечници 7,62 mm ПК, разположени на Sea Sparrow deck). При преминаване на границата на зоната за сигурност по лодката бе открит прицелен огън.
Следващият епизод беше проверка на кораб. Получена е информация за съмнителен кораб. Има сведения, че на борда му се превозва оръжие за една от противоборстващите групи на острав Ванау Леву, където се провежда мироопазваща операция, както и че има група радикализирани елементи, които имат за цел подпомагане на една от групировките в конфликта, обявена от ООН за терористична организация. Командването на операцията разпорежда на командира на тактическа група на силите на НАТО, които осигуряват морския компонентна операцията, да извърши проверка на търговския кораб в взаимодействие със Силите за специални операции.
Проверка на търговски кораб от българските ВМС може да бъде извършена само след изричното съгласие на капитана му. След като то бъде получено, се уточнява курса, скоростта за качване на проверяващите групи, място за събиране на екипажа и други подробности.
Ролята на кораба-нарушител изигра фрегата 41 „Дръзки“ с командир Георги Савов(Сн.2.). Предвид информацията за радикализирани елементи на борда е решено бординг групата да бъда подсилена чрез десантирането на група за специални операции от борда на вертолет, а друг вертолет да осигури операцията чрез патрулиране и готовност да използва бордовото оръдие за оказване на психологически ефект. В епизода участваха 3 групи по 4 човека от МСРО на ВМС. Вертолет 902 AS565MB Panther облетя кораба за визуално разузнаване на обстановката на борда и така осигури информация на другия вертолет 901 AS565MB Panther, който подходи към кораба-нарушител, зависна над предната палуба и по метода „бързо въже“ спусна група от 4 командоси. В това време вертолет 902 осигуряваше периметъра чрез кръжене над зоната на операцията на малка височина. След като осигуриха палубата, към кораба подходи бързоходна надуваема лодка с твърдо дъно (RHIB) с бординг групата, които се изкачиха по спуснатия от екипажа според договорката въжен трап. Екипажът бе събран в места, добре видимо за бординг групата. Последва проверка на корабната документация, на помещенията и на товара на кораба. Целта на проверка се документира чрез видео заснемане. При нужда една от тактическите групи осигурява тактическо прочистване на помещенията, като проверките се извършва задължително по двойки. При опит за неподчинение от член н е екипажа или от лица на борда се използват техники за обездвижване. При приключване на проверката командирът на бординг групата прави запис в корабния дневник за целта на проверката, час, координати. Документът служи на капитана на кораба за оправдание при закъснение. Слизането е в обратен ред – първо бординг групата, след това охраняващите групи от Силите за специални операции.
Следващият епизод 5-Протовокорабна отбрана на патрулни катери. Реално този епизод не бе наблюдаван, патрулните катери от тази група ракетна корвета LASTUNUL (пр. 1241Э от ВМС на Румъния) (Сн.3), патрулен катер GRIGOROPOULOS (пр. Roussen от ВМС на Гърция) (Сн.4); ракетен катер ATAK (пр. Kilic)(Сн.5) и патрулен катер TEKIRDAG (пр. Tuzla)(Сн.6) от ВМС на Турция, преминаха в килватерна колона край фрегата 42 „Верни“.
Следващият епизод – Отразяване на атаки на въздушен противник.
Атаките бяха симулирани от двойка Су-25К бордове 246 и 253 от База за предно разполагане Безмер. Корабната група извършва приоритизиране и целеразпределение със задача недопускане на стрелба от няколко зенитни средства по една цел едновременно. Корабите водят непрекъснато маневриране със смяна на курса и скоростта. За фрегата 42 „Верни“ прихващането на целта и обработването на данните става автоматично от корабната управляваща система и данните се подават към ЗРК RIM 7 Sea Sparrow. Да те облети боен самолет на борда на кораб не е от най-приятните неща – чувстваш се безпомощен. Гледката на пикиращ Су-25К не е от най-приятните гледки. Трябва да се отбележи, че двойката Су-25К действа доста разнообразно – след стандартен заход на пределно малка височина откъм слънцето в двойка, последваха единични атаки от различни посоки, височини и скорости в продължение на поне 5 минути. Реално бяха извършени поне 5-6 атаки срещу корабната тактическа група на патрулните катери и срещу фрегата 42 „Верни“.
Следващият епизод – Атака срещу подводница с противоподводни бомби. По време на “ Бриз 2016“ корабна тактическа група 771.1 (съставена от фрегата 222 REGINA MARIA (Type 22 от ВМС на Румъния); фрегати 11 „Смели“ (пр. 1159) и 41 „Дръзки“ (пр. Е71) и корвета 14 „Бодри“ (пр. 1241.2) на ВМС на България) съвместно с морски патрулен самолет Р-3С Orion на ВМС на САЩ отработи търсене и следене на подводница, която бе изиграна от подводница Anafartalar (пр. 209/1400 на ВМС на Турция). Откриването на подводница в подводно положение е изключително трудно, особено в хидрографските условия на Черно море. Наличието на граничен слой на солеността и температурата отразява звуковите вълни на сонарите и осигурява скритост на подводници под него. Наличието на буксируеми сонари с променлива дълбочина позволят този проблем да бъде преодолян.
Атака на подводница от единичен кораб е с много ниска вероятност за успех. За това се формират корабни тактически групи за съвместно търсене и атакуване. В група 777.1 корвета “Бодри“ разполага с 2 петстволни РБУ1200М (реактивна бомбометна установка); фрегата „Дръзки“ с 1 шестстволна РБУ Bofors, фрегата „Смели“ с 2 дванадесетстволни РБУ6000. Целта е с едновременен залп да се покрие разстояния по фронта от около 70-150 метра от всеки кораб. Дълбоководните бомби се взривяват при контакт с подводницата или на предварителна зададена дълбочина. Корабната тактическа група 777.1 легна в югоизточен курс към полигона за стрелба в района между нос Колокита и устието на Ропотамо. Трите фрегати и корветата извършиха едновременно поворот с източен курс и осъществиха едновременна стрелба.
Следва
Ярослав Коюмджиев
Асоциация “Институт за научноизследователска
и мониторингова дейност в регион Евразия”-Бургас
Снимки – авторът