домНовиниБългарската армия за дружба и култура

Българската армия за дружба и култура

spot_img
spot_img

 Изминалата седмица беше изпълнена със събития, които поставиха акцент на работата на българската армия и министерството на отбраната за дружбата между народите и културният диалог. А тя започна с едно ново събитие за отдел „Югоизточен” на МО, създадено от полк. о.р. Никодим Стоянов,  а именно с създаването на ежемесечна среща на командирите на военни формирования от Бургаска област.

Първата командирска среща започна с планиране на откриването на новата-стара ( закрита преди години ) библиотека в зданието на военен клуб Бургас. Оказва се, че военен клуб Бургас, заедно с подразделението му военен клуб Айтос, имат над 50 000 тома литература, която години наред при предните ръководства е стояла заключена и неизползвана. На откриването беше планирано лентата да се пререже от областния управител Павел Маринов и комодор Митко Петев.  Капитан 2 ранг Нено Георгиев от военноморска база „ВМС” доложи плана с мероприятия за 2014 година до колегите си и уточниха подробностите. Срещата приключи с обещание да се превърне в традиционна и ежемесечна.

Следващото значимо събитие през изминалата седмица се проведе през двата почивни дни събота и неделя. По европроект започнал още в далечната 2007 г. за трансгранично сътрудничество по оста България – Турция и главен ръководител господин Хаяти Балкан и ръководител от българска страна господин Венелин Тодоров бяхме поканени да участваме аз и бригаден генерал о.р. Васил Джелебов от Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.  Срещата беше по проект за повишаване на капацитет „Българо-турско сътрудничество за насърчаване на процеса на демократизация в процеса на вземане на решения на местно ниво”. Гости бяха господин Н.Пр. Ниязи Акйол  – генерален консул на Република Турция в Бургас с аташето Гюнай Кая, господин Евгений Врабчев – заместник областен управител на Бургаска област. Сред участниците във форума от българска и турска страна освен упоменатите бяха господин Таню Атанасов – омбудсман на Бургас, господин Кемал Иълдъз – управител на окръг Узункюпрю, Турция със съпругата си. Всички те произнесоха своите приветствени слова към участниците в проекта ( 30 човека от българска плюс също 30 човека от турска страна ) и споделиха свои виждания.

Господин Хаяти Балкан – президент на Асоциацията на старейшините на окръг Узункюпрю подчерта, че „основните цели на подобно повишаване на управленския капацитет са развитието на икономиката в пограничните райони, повишаването на общественото съзнание и не на последно място опознаването на местните култури”.

Генералният консул на Република Турция в Бургас Н.Пр. Ниязи Акйол подчерта „значението на взаимоотношенията между съседните региони за насърчаване на демокрацията на местно равнище”.

Управителят на окръг Узункюпрю, Турция господин Кемал Иълдъз заяви, „че обществото най-добре избира местните си управници, защото ги познава от първа ръка”.

 Венелин Тодоров като ръководител на проекта представи всички участници един на друг благодарение най-вече на преводача Пламен Орханкелиев, военен от запаса и съдейства на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва в Бургаска област да осъществят контакт с турските ръководители. Те от своя страна ни поканиха да им гостуваме в окръг Узункюпрю и установим дружески отношения с турските военни и запасни.

Пети февруари се оказа важна дата за бургаската военна култура. Досега почти изключвана от културния афиш на община Бургас под вещото ръководство на началника на отдел „Югоизточен” полк.о.р. Никодим Стоянов и неговият заместник к.а. о.р. Симеон Цеков беше реализирана фотоизложба „Лермонтови освободители и назидатели”, а в нея бяха показани и други бойни знамена-светини, сред които и знамето на 24-ти пехотен Черноморски полк, представено беше първото копие на Самарското знаме, както и образци на автентично огнестрелно и хладно оръжие от времето на Руско – турската освободителна война (1877 – 1878 г.). Експозицията е посветена на 136 години от освобождението на Бургас от османско иго.

По повод честванията във фоайето на Военния клуб Областният управител Павел Маринов откри възстановената библиотека. Освен по повод освобождението на Бургас, събитието е посветено и на 65-тата годишнина от основаването на клуба. При откриването на събитието господин Павел Маринов заяви : „Уважаеми гости, уважаеми служители, поздравявам Ви заедно с ръководството на военния клуб с  тази инициатива за възстановяване на библиотеката. Интересно е, че когато влязохме в глобалния съюз на сигурност на НАТО променихме визията на понятието армия, на понятието национална сигурност.  Откриването на библиотека в този момент във военния дом трябва да го приемем като превръщане на военния дом в място за просветителска дейност, място за памет на това какво е била българската армия в миналото с една единствена цел – да го представим на поколенията след нас. Всички знаем колко са ощетени младите поколения, децата от това че не са се докоснали до ценностите на армейската подготовка. Една от малките точки на докосване е именно това което се създава днес тук. Трябва да приемем предизвикателството и намерим начини и форми да го предадем на поколенията след нас. Това е един от начините за съхраняване на националната памет и патриотизма. Поздравявам Ви за тази първа крачка и честито.”

Полковник о.р. Никодим Стоянов заяви при откриването, че „тук е и знамето на 24-пехотен Черномоски полк, който е тръгвал на своите победни походи от Бургас. Знаете че в музеите на България се пазят пленени 62 чужди бойни знамена. Но никъде във военен музей по света няма да намерите пленено българско бойно знаме. С това ние които сме служили в българската армия и целия български народ можем със законна гордост да заявяваме този исторически факт.”

Заместник кмета Йорданка Ананиева прочете поздравителния адрес от името на кмета на общината Димитър Николов :”…За мен е истинско удоволствие да Ви поздравя с 65-годишнината от официалното откриване на Военен клуб – Бургас. Да Ви честитя обновената библиотека. Нека тя да Ви даде още една причина за срещи и мотивация за нови инициативи. …..Вярвам че и занапред ще оставите трайни следи в развитието на града и ще докажете че за Вас е чест да служите в полза на бургаското общество.”

   Командирът на военноморска база „ВМС” комодор Митко Петев заяви : „В навечерието на една светла дата която честваме 136 години от освобождението на град Бургас имаме възможност отново да погледнем към славата на България, към светлите дни в които българския народ е показал че има право да бъде свободен, има право на своя самоличност, има право на своя държава и да намери своето място сред европейските народи. Така както Апостола го е предрекъл. Българският народ е направил заявка да мери мегдан с поробителя след време. Народа който за няколко дни порасна със няколко века. И именно това е връзката, която искам да направя с откриването на библиотеката във военен клуб Бургас.”

Бургаската култура трябва да приеме в своето семейство, създаваното от военните на Бургас. Защото без военна култура и история Бургас не може да има красиво бъдеще.

Официално комодор Митко Петев връчи нагръден знак на генерал-лейтенант Гиньо Тонев от министерството на отбраната.

 

Ярослав Коюмджиев

Военен кореспондент

 

снимки авторът

Последни новини

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...

Гергьовден. Праздникът на Камено. 06.05.2024 г.

Организацията на мероприятията от кмета Ж.Вардунски на високо ниво. Гости на събитието бяха депутатите Жечо...

Жельо Вардунски-проектите на държавата, Лукойл и други фирми само с грижа за хората на община Камено!

Камено се обяви категорично против старата почти 10-годишна технология за преработка на нефтените утайници...
spot_img
spot_img

Подобни новини

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...

Гергьовден. Праздникът на Камено. 06.05.2024 г.

Организацията на мероприятията от кмета Ж.Вардунски на високо ниво. Гости на събитието бяха депутатите Жечо...