Наскоро в Бургас пристигна министър председателят на Република България Бойко Борисов, заедно с почти половината министерски съвет – представяше се проучвателната платформа на Тотал, ОМВ и Репсол за проучване на нефт и газ в блок Хан Аспарух на 128 км източно от Варна. Тук бяха министърът на околната среда и водите госпожа Ивелина Василева, вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика господин Томислав Дончев, министърът на енергетиката госпожа Теменужка Петкова, министърът на транспорта господин Ивайло Московски, френският посланик Ксавие Лапер дьо Кабан, бургаските депутати от ГЕРБ Димитър Бойчев и Диана Йорданова, зам.-областният управител Севдалина Турманова, зам.-кметовете в Община Бургас Красимир Стойчев и Лорис Мануелян, командващия ВМС контраадмирал Митко Петев, кмета на Бургас господин Димитър Николов, ректорът на Минногеоложкия университет проф.д-р Любен Тотев и ректорът на Военноморския университет във Варна комодор Боян Медникаров, господин Максим Бехар, изследователя на архиви Антон Тодоров и други.
Френският консорциум „Тотал“ ще похарчи между 1 млрд. лева и 1 млрд. евро за търсене на природен газ в блок „Хан Аспарух” в Черно море. Консорциумът ще направи два сондажа – един на 5000 метра и други на 6 000 метра. Корабът Noble Globetrotter II, който трябва да извърши единият от сондажите за нефт и природен газ във водите на Черно море, вече отплава от Бургаския залив към мястото за сондаж. Наемът на кораба е над 200 000 евро на ден! Сондажите за нефт и газ в блок „Хан Аспарух“ ще се извършват от „Тотал Е&П България“, спечелило правото да проучва тази част от Черно море в консорциум с OMV и Repsol. Очакванията са находището в блок “Хан Аспарух” да донесе на България милиарди. Предварителните разчети показват, че там има залежи на 100 млрд.кубичен газ. Добивът му може да започне от 2017 година, което ще осигури за десетилетия 100 % от нужното количество синьо гориво за България и няма да се налага внос от Москва. в румънската част на Черно море, само на 15 км от северната граница, са открити 84 милиарда кубика газ. Това в сравнение с консумацията на страната, означава задоволяване на потреблението в България за 30 години. Ако открием нефт или газ това ще окаже голямо значение за България и тя ще достигне енергийна независимост”, каза Кзавие Фожрас, управител на компанията за България. Тотал е четвъртата по големина независима нефтена компания в света, има представители в 130 страни и над 100 000 служители. Ако тя открие въглеводороди в блок „Хан Аспарух“, то ще започне тяхното изследване за количество и качество. До 10 години може да отнеме времето за реалното добиване на нефт или газ. От Total са направили изчисленията за възможен икономически риск за проучването. Районът е неизследван, което означава, че има вероятност и да не се намерят ресурси, но от компанията очакват силен добив. Досегашните проучвания на компанията в Черно море са били на 10 места, като от тях само на 2 са намерение въглеводороди.
“След няколко години България ще изнася газ и тогава мога да гарантирам, дано сме живи да го видим – и евтино електричество, евтино топло, и парно, евтина вода и огромен ръст на икономиката. Повярвайте ми, тогава ще дойде индустрията на Европа да стои тук, защото ще е близко до тази газ”, прогнозира Борисов . И както обикновено се оказа, че за забавянето на добива е виновно предишното правителство на БСП и руските интереси. Беше похвален изследователя на архиви Антон Тодоров, че и благодарение на неговите изследвания ( антируски както обикновено ) започва това сондиране.
Преди години ( спомням си публикации от 2011-2012 година ) скромната фирмата “Лебердел” БГ, която получи лиценз за търсене на нефт и газ в блок “Силистар” край Царево, ще бъде отрязана от концесията, съобщи тогавашния министър Делян Добрев. Той тогава припомни това, което от две години повтарят противниците на фирмата, а и на самото проучване – „Лебердел“ БГ е дружеството за консултации, правни анализи и оценки, управление на проекти, посредничество и никъде не става дума за сондиране. Фирмата е била еднолично дружество с капитал от 5 хиляди лева и само две седмици преди да бъде избрана, става акционерно дружество от 5-ма членове с общ капитал 50 000 лева. Това са жълти стотинки на фона на големите компании, които дават милиони за такива изследователски дейности. Министър Добрев тогава направи паралел с концесията на блок “Хан Аспарух”, спечелена от световните компании австрийската ОМВ, френската Тотал и испанската Репсол. Трите фирми са платили на държавата 40 млн. евро само бонус. А в момента в банковата сметка на „Лебербелд“ БГ имало само 1000 лева.
Дано България успее поне този път и пребъде като износител на нефт и газ. Както каза премиерът Бойко Борисов: „Вместо да даваме по 5-6 милиарда долара годишно за своето потребление ние ще можем да го имаме безплатно и тези пари да инвестираме в други сфери, а отделно от добива и да изнасяме и да печелим.”
Дано този път България се превърне в Кувейт на Балканите по своя добив и износ на нефт и газ.
Ярослав Коюмджиев
Асоциация „Институт за научноизследователска
И мониторингова дейност в регион Евразия”-Бургас
Снимки – Авторът