домНовиниМазни борби в Бургас и Одрин

Мазни борби в Бургас и Одрин

spot_img
spot_img

В събота в Бургас се проведе празникът на един от най-големите му жилищни комплекси – “Меден Рудник”.  Най-големият жилищен комплекс на Бургас – „Меден рудник”, отбеляза своя празник с богата програма от събития. Тържествата започнаха в събота, 17 септември, с поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на първите заселници. Тя се намира в двора на ОУ “Найден Геров”. От същата сцена зад училището изпълнителите от ансамбъл “Странджа” зарадваха почитателите на народната музика с концерт, който започна в 17:00 часа. От 18:00 часа ритъма на веселието започна да води ансамбъл “Стралджа” с народните изпълнителки Катя Георгиева, Ваня Дженезова и гост-солистката Ваня Вълкова. Празникът на “Меден рудник” продължи и в неделя с народни и мазни борби на същото място от 11:00 часа. Организатори на тържествата бяха Община Бургас, Народно читалище “Паисий Хилендарски – 1928” и инициативен граждански комитет.

Така накратко бихме разказали репортажно за емоциите, преживяванията и настроенията на стотици бургазлии от комплекса. Естествено тук бяха и нашите обичани съграждани, които живеят в “Меден Рудник” заместник кмета по здравеопазване д-р Лорис Мануелян и директора на териториалната дирекция Магдалена Манолова.

Ще се спра малко по-обстойно на борбите и не много познатите у нас мазни борби. Мазните борби (на турскиyağlı güreş), познати в България като Пехливански борби, са вид спортни борби. Те водят началото си от съседна Турция, където се считат за национална традиция. Включени са в списъка на ЮНЕСКО за опазване на световното нематериалното културно наследство, чрез провеждащия се всяка година в Одрин турнир по пехливански борби „Къркпънар“. Този вид състезание е близък до борбата кураш, която е традиционна за тюркските народи. Участниците в тези прояви се наричат пехливани (думата произлиза от персийското پهلوان или pehlevān, което може да се преведе като „герой“ или „шампион“). В България те се практикуват основно по селата.

Преди старта на надпреварите, пехливаните се намазват обилно с лой или растително масло, най-често олио или зехтин. Облеклото им е оскъдно, като трябва да бъдат задължително голи над кръста и без обувки. Облечени са единствено с прилепнали къси панталони, ръчно изработени от биволска или телешка кожа. Традиционното наименование на тези кожени гащи е „къспети” и може да тежат до 10-12 kг.

Целта на състезателя е противникът да бъде туширан, като често това се оказва трудно, тъй като върху хлъзгавите тела е почти невъзможно да се приложи захват. По традиция, победител в пехливанските борби е този, който успее да обърне противника си по гръб или да го вдигне във въздуха, а наградата е жив овен. Състезанията се провеждат по панаири и фестивали, а борците се разпределят в категории от „мъник“ до „баш алтън“ (тежка). Много от тях тренират класическа или тежка борба и са възпитаници на спортни школи и гимназии.

Макар в България по време на тоталитарния режим този вид спорт да е забранен, напоследък той се възражда. У нас се практикува най-вече от мюсюлманското население в района на  ЛудогориетоХасковско  и  Кърджалийско. Освен в Турция и България, пехливанските борби са разпространени и в северните части на Гърция, в района на Серес и Родопите.

На снимката се вижда как българските момичета, наследнички на майсторството на шампионката Станка Златева не се страхуват да се борят и с по-силните мъже, че и да ги побеждават. Това малко момиче от село Росен, община Созопол Гергана Балева не се спря пред мъжката сила на съперника си и го победи с 2:0 точки след изтичане на редовното време в събота.

Браво на това прекрасно дете с истински български боен дух за победа ! Можем да поставим отлична оценка и на треньорите на момичето. Естествено отличен и за директорката на училището в село Росен госпожа Черноглазова, за това че съдействала когато е било необходимо устремът на това малко момиче да не бъде прекъснат от най-ранна възраст.  

Тук отново трябва да споменем и един минус! Отново ние трябва да се учим от по-добрите в представяне на туристически продукт турци! В Турция не си цепят министерствата, за да има повече министри, а ги правят функционални! Министерството на културата и туризма в Турция има важна роля мазните борби в Одрин, на които бяхме зрители наскоро да бе са просто борба, А ЕТНОКУЛТУРЕН ФЕСТИВАЛ ПОД ЕГИДАТА НА ЮНЕСКО !!!  Явно нашата министърка на туризма трябва да понамали снимките си с американски филмови звезди и да посети и се понаучи как Турция предлага туристически продукт с помощта на своята култура и спорт. Както е видно от снимките нито фактът, че беше минал тежък държавен преврат, нито предупрежденията за не пътуване в Турция, нито цената от 60 лири (към 40 лева) не спряха никого и стадионът в Одрин беше пълен докрай.

А на нас ни остава да си пожелаем и Бургас да почерпи от опита на Одрин и с помощта на кметовете Димитър Николов и Реджеп Гюркан  и догодина за празника на “Меден Рудник” да имаме нов ЕТНОКУЛТУРЕН ФЕСТИВАЛ ПОД ЕГИДАТА НА ЮНЕСКО !!!

 

 

Ярослав Коюмджиев

 

Асоциация “Институт за научноизследователска

и мониторингова дейност

в регион Евразия” – Бургас

 

Снимки – Авторът

 

Последни новини

Мария Белколева стана Председател на борда на директорите на Пристанище Бургас-ЕАД.

първо в нашата медия: Бившият зам.-министър на туризма Мария Белколева е избрана за Председател на...

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...

Гергьовден. Праздникът на Камено. 06.05.2024 г.

Организацията на мероприятията от кмета Ж.Вардунски на високо ниво. Гости на събитието бяха депутатите Жечо...
spot_img
spot_img

Подобни новини

Мария Белколева стана Председател на борда на директорите на Пристанище Бургас-ЕАД.

първо в нашата медия: Бившият зам.-министър на туризма Мария Белколева е избрана за Председател на...

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...