24 април е една от най-важните дати в морската история на Бургас. Преди повече от 53 години в Бургас е създаден от тогавашната власт един производствен гигант, който достига до 5 място в света по улов на риба. През далечната 1964 година в рибното пристанище на град Клайпеда, република Литва на Балтийско море на борда на океанския риболовен траулер ( ОРТ) “Феникс” е вдигнат българският флаг! Корабът е построен в германска корабостроителница и е първият от серията океански траулери наричани “Немските”( имало е и друга серия построени в Полша и наричани “полските”) от флотилията на ДСО “Океански риболов” (държавно стопанско обединение за по-младите читатели, които не са живели по време на социализма).
Капитан-директорът Димитър Велков заедно с 79 членния си екипаж отплава в своя първи рейс към бреговете на Намибия в югоизточен Aтлантик. Първото пробно тралиране е на 9 май край бреговете на Сенегал. Там започва и подготовката за среща с бога Нептун – моряшки ритуал при пресичане на Екватора. За първият рейс екипажът на ОРТ “Феникс” улавя 1700 тона риба, а до края на 1964 година България регистрира улов само от океана 3 000 тона риба ( днес целия улов на България с всичко морско е около 7 000 тона ). За сравнение до тогава 1964 г. уловът на риба от Черно море, р.Дунав и вътрешните водоеми е възлизал на 6 000 тона ( по-малко от 1 кг. на човек от населението на страната ни ), при което повече от половината се е осъществявал в Бургаския регион.
След ОРТ “Феникс” през месец декември 1964 година на рейс тръгва ОРТ “Албатрос” с капитан-директор Димитър Матеев. През периода на 1964 – 1966 години България получава от СССР 5 нови траулера за океански и морски риболов тип “Тропик” на кредит за 5 години. Освен на ОРТ “Феникс” и ОРТ “Албатрос” българският трибагреник се развява и на корабите ОРТ “Буревестник”, ОРТ “Чайка” и ОРТ “Пеликан”. През 1967 – 1970 години ДСО “Океански риболов” купува и 4 хладилни транспортни кораба за транспортиране до България основно на уловената риба и произведено рибено брашно от типа “Сибир” – това са корабите “Слънчев бряг”, “Златни пясъци”, “Лазурен бряг” с “Албена”. През 1966-1967 години България получава още 3 траулера, построени в град Николаев ( днес град Мiколаив, Украйна ) – това са корабите ОРТ “Лебед”, ОРТ “Фрегата” и ОРТ “Баклан”.
Наближавайки периода на 70-те години на миналия век уловът на България надхвърля 50 000 тона ( в това число замразена риба 38 500 тона и 1 900 тона рибно брашно ). Но липсата на рибно пристанище и модерна преработвателна база създава трудности в експлоатацията на риболовния и траулерния флот и реализацията на готовата продукция. Именно затова на 6 февруари 1969 година в Бургас е направена първата копка за изграждането на рибнопромишления комплекс, който включва рибно пристанище с 500 метра кейови местостоянки, хладилник за 8 – 10 000 тона замразена риба, рибоконсервен комбинат за производство на на над 10 000 тона рибни консерви , цех за производство на над 2 000 тона нестерилни рибни продукти ( солени, пушени, веяни и мариновани риби ), цех за производство и ремонт на тралове, складови помещения и други. Строителството на рибопромишления комплекс беше завършено през 1972 година, а през 1975 година беше изграден и кораборемонтен завод…
Тогава са разкрити хиляди, дори десетки хиляди целогодишни работни места за хора с основно, средно и висше образование. Тогава редовно са изплащани работни заплати, пенсионни и здравни осигуровки. Тогава предприятието “Океански риболов” е на пето място в света по улов на риба от океани и морета! Сега това предприятие го няма, почти няма рибна промишленост в България, ако не смятаме тези 7-8-9 000 тона годишен улов за морска страна като България и рибарски град като Бургас, който до преди 20-30 години е вкарвал в страната по 50 000 тона риба и рибни продукти. Последният директор на “Океански риболов” Лазар Янев не спомена кои са унищожителите на дружеството, макар че беше зададен подобен въпрос от залата на Съюза на моряците-ветерани, които бяха домакини на мероприятието. Един от брадатите бивши служители с огорчение спомена две-три фамилии, които и днес живеят в Бургас и Бургаско като ликвидатори и хора, които са съсипали дружеството в свой интерес.
И за да не забравяме първите ето няколко имена от 79 членния първи екипаж на ОРТ “Феникс” и държавното стопанско обединение ( ДСО ):
ДСО”Рибно стопанство” – ген.директор Драгни Недев от с.Грозден,
гл.инж. Михаил Ганчев от Плевен и личен състав Веса Христова от Сунгурларе.
ОРТ “Феникс”:
1.Димитър Велков-кап-дирлБургас
2.Димитър Янков – стар.пом.кап. – Бургас
3.Илия Илиев – пом.кап.политически – Айтос
- Георги Караманов – 3-ти пом.кап.-Созопол
- Недялко Тончев – 4-ти пом.кап. – Харманли
- Кольо Димитров – рулеви – с.Завет
- Никола Костадинов – трал-майстор – Созопол
- Стефан Иванчев – пом.технолог и профпредседател – Варна
- Лазар Янев Дунгьов – моряк трална команда, издигнал се до последен ген.директор на Океански риболов – Бургас
- Павел Григораш -капитан-наставник от СССР
- Анатолий Сидень – реф.наставник от СССР
- Сима Крупко – хидроакустик от СССР.
Можем единствено да се молим на господ да просперира така някой български бизнесмен, че да закупи 12 океански риболовни траулера и 4 бази-транспортно – хладилни кораби и да върне на Бургас и България старата слава на 5 -та държава в света по риболов ! Тези, които разрушиха готовата икономика на България рано или късно ще измрат един по един и никой няма да си спомня за тях. Но в историята на България ще остане факта, че някога сме били 5-ти в света по океански риболов. Благодарим ви български моряци, тралеви, рулеви, механици и капитани на България !
Ярослав Коюмджиев
Асоциация “Институт за научноизследователска
и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас
Снимки – авторът.