Малката община с около 3 000 жители Малко Търново е образец за страната как трябва ръководствата на общинските и държавно-общински фирми да работят за гражданите си. При 3 700 000лева бюджет за цялата община и само 500 000 лева капиталови разходи кметът Илиян Янчев успя да се пребори за 1 500 000 лева за саниране на общината, болницата, детската градина, полицията и дома за стари хора! Браво на управленеца Янчев.
В тази малка община до скоро работеше и доктор Обрейков като директор на болнично заведение. При посещението ми в кабинета му за уговаряне на интервю срещнах кмета на Бургас Димитър Николов и зам.кмета по здравеопазване д-р Лорис Мануелян, които вещо управляваха правото си на контрол в лечебното заведение, в което община Бургас е съдружник ( на Сн.1). Разговорът ни с доктор Обрейков започна така : ” Не искам да ме снимате за медията. Искам да снимате сградата.” И аз започнах да снимам сградата отвън – от ляво на централния вход на 12-етажната сграда в 3-етажния корпус, в който има лаборатория, кръвен център и кабинети на лекари са окачени, което е видно от снимката 30-ина незаконно поставени климатика – за тях вероятно няма проект, защото са бучени кой къде свари..Продължих да снимам и какво да видя на снимките – над централния вход на 12-етажната сграда 3 големи парчета, които ако паднат на главата на някой пациент биха го убили, вече са се откъртили от облицовката на 12 етаж…Ами ако някоя министерска главица с красива външност мине и й се стовари 4-то парче облицовка какво би станало ? Скандал и изпращане на покойник…
Благодаря ви доктор Обрейков за насоките, които ми дадохте. Продължих нататък към чудото на развития социализъм и недоразвит комунизъм – Хирургическия корпус. Строен преди има-няма 30-ина години, когато дипломатически корпуси минаваха през някой по-голям български град и както руския началник-измамник Потьомкин е мамел своята руска императрица Екатерина, че всичко в държавата и е о,кей, така и в Бургас се построи това чудо на развития социализъм. И тук както и навсякъде досега по корпусите на УМБАЛ виждаме безхаберие – климатици-нацвъкани кой как свари, подпухнала падаща мазилка ( да не говорим за влагата от вътрешната страна към болните, които уж се лекуват…), зле изглеждащ паркинг, който би следвало да е поне на 2 етажа и новото приемно отделение – това което обеща сам по своя инициатива да свърши доктор Обрейков.
“От 6 декември 2016 година поех управлението на болницата, като финансовото положение не е добро. Но ако финансовото положение не е добро е един проблем, то това с което се сблъсках като по-голям проблем е, че болницата малко или много е загубила доверието на пациентите в Бургас. Финансовия проблем е счетоводен, но по-големия глобален проблем е загубата на доверие от пациентите ни.
Аз за себе дългосрочна визия за тази болница не мога да направя. Във връзка с политическа обстановка, аз имам краткосрочна визия и ако това нещо в краткосрочен план стане, тогава вече човек може да има дългосрочни планове. В краткосрочен план за болницата какво трябва да се случи? Първо за мен е реформа, която трябва да е факт до края на януари – на приемното спешно отделение на болницата! Пациентът да бъде посрещнат, а не нагрубяван. Максимално да се улесни приемът на пациенти – да не губи време по коридори и изследвания. Аз имах един колега когото много уважавам д-р Танев, лека му пръст, който казваше “не правете така, че болния да умре по изследвания преди да сте го приели.” Имам ангажимент към общината, ръководството на града да намалим жалбите от нашите пациенти. Пет пациента да си отидат усмихнати е повече от колкото нула.
Искам да направя и ще направя не кутия за похвали и оплаквания. Похвалите докторите си ги получават. Говоря за мнение на пациенти. Ако могат да се преборят те да не са анонимни това е най-доброто. Болницата трябва да се отвори към хората – с форум за мнения. Пак ви казвам – ако един месец само ни критикуват и само едно мнение да е положително ще е на добро. Приемно-спешно отделение ми е като лична кауза. Организационно да се променят нещата е втория ми ангажимент. В момента имаме детски портал, общината е дала пари, а той е заключен ! Звъни майката отвън на заключената врата, а вътре има чакалня. Значи тя е на студено, докато й отключат! Грешна логика. Грешна организация. В приемно-спешно въпросите са чисто организационни. Всеки лекар когато приема всеки един пациент да е мотивиран за свършената си работа. Всеки един поотделно. От най-малкия до най-големия доктор. В момента в болницата мотивирането на персонала не е по най-добрия начин. Стимулират се едни за сметка на други ! Това трябва да се промени! Когато той е лично заинтересован да има отношение към болния и интерес ще бъде променен към пациента.
Оказва се, че в нашата болница, не знам защо се е получило така от анкетите, които правя и хората с които се срещам получават по-лошо отношение от друга болница с равнопоставено заплащане. Това са двете неща, които искам да се случат – първо пари, заплатени за извършена работа на персонала и нищо повече и второ отваряне на приемно-спешно отделение към пациентите.”
На въпроса ми няма ли възможност да бъде санирана изцяло болницата, защото е като грозно петно на входа на туристически град като Бургас д-р Мирослав Обрейков каза:”Към момента нямам тази възможност. Болницата има много задължения и сама не може да предприеме такива строителни дейности, а програма по която да участваме в саниране аз поне не знам. Лицето на болницата е лошо! Тези строителни дейности струват пари и ние ги нямаме. Болницата има много големи просрочени задължения. Въпреки това предстои откриване на новото кожно и инфекциозни отделения. Нов кръвен център в съвсем обновена сграда. Апаратура има – важното е да я напълним със съдържание. Иначе апаратурата болница не прави! Болницата е болница, защото има добри специалисти, пациентите я търсят и може да окаже адекватна помощ.”
С тези думи приключи интервюто ми с д-р Мирослав Обрейков – изп.дир. на УМБАЛ-Бургас. След кратко време ние видяхме, че директорът на УМБАЛ изпълни своята лична кауза и на откриването на новото приемно-спешно отделение и представянето на новата организация присъства зам.-министърът на здравеопазването в оставка д-р Ваньо Шарков, зам. областният управител Севдалина Турманова, кметът на Бургас Димитър Николов. зам.-кметът по здравеопазване д-р Лорис Мануелян, директорът на РЗИ Бургас д-р Георги Паздеров, зам.-директорът на РЗИ и председател на Съвета на директорите на УМБАЛ Бургас д-р Вергиния Цанова, подуправителят на НЗОК Иванка Кръстева, народните представители Семир Абу Мелих и Димитър Бойчев, председателят на Общинския съвет Костантин Луков, зам.-изпълнителният директор на УМБАЛ Бургас д-р Стелиян Славов, началникът на Спешно отделение д-р Лилия Линкова и главната сестра на болницата Татяна Пейчева.
Приемът на болни в най-голямото лечебно заведение в областта претърпя пълна промяна, като добрата новина за пациентите е, че процедурата вече е значително по-бърза. Това става благодарение на новата организация, въведена от изпълнителния директор на УМБАЛ Бургас д-р Мирослав Обрейков. От днес всички болни минават през централната регистратура на приземния етаж в хирургическия корпус, където става оформянето на документацията по хоспитализация и дехоспитализация, както и пръстовата автентификация. Оттам се извършва и насочването към Детския портал, кабинетите на Спешно отделение и Медицински център „Николай Чудовторец”. Входът на Спешно отделение към Противошокова зала се използва само за пациенти, транспортирани с линейка. Призивът е всички останали граждани да използват централния вход.
„Персоналът, който се занимава с приема и изписването на пациенти, вече е умножен по 6. С помощта на Министерството на здравеопазването, УМБАЛ Бургас тази година ще извършат ремонт на двете педиатрични отделения, ще закупят 10 нови апарата за хемодиализа и ще направят ремонт на две зали в Отделението по анестезиология и интензивно лечение (Реанимация)”, каза зам.-министърът на здравеопазването в оставка д-р Ваньо Шарков. Според него реорганизация в посрещането и обслужването на болните в УМБАЛ Бургас създава ново лице на болницата.Кметът Димитър Николов също поздрави д-р Обрейков за навременните действия за подобряването на обслужването на пациентите.От своя страна изпълнителният директор на лечебното заведение благодари на Vivacom и фирма РСР, които са дарили оборудването за новата регистратура.
За всичко направено от д-р М.Обрейков за 2 месеца можем да му благодарим. Но не можем да се съгласим, че не могат да се осигурят за цялостно саниране и климатизация на УМБАЛ от Министерството на здравеопазването някакви си 20-30 милиона лева! При излишък в бюджета за 2016 г. към 3 милиарда лева. Бебето го хранят като заплаче ! Плачете и вие в София ръководители на УМБАЛ, за да стане енергоефективна болницата. И от икономисаните разходи за отопление ще ви се изплащат натрупаните задължения. Цялостното саниране на УМБАЛ-Бургас трябва спешно да извърши министерството на здравеопазването, а община Бургас да санира 3-те общински болници!
Ярослав Коюмджиев
Асоциация „Институт за научноизследователска
и мониторингова дейност в регион Евразия”
Снимки – авторът