домНовиниД-р Евелина Трошанова за общинска болница за бедни в Бургас 2

Д-р Евелина Трошанова за общинска болница за бедни в Бургас 2

spot_img
spot_img

Разговорът ни с доктор Евелина Трошанова – директор на болницата за белодробни заболявания в Бургас продължи. Защото този интелигентен и отговорен за професията си лекар и ръководител поставя въпроси, които не търпят отлагане.

Meн много ме притеснява подмладяването на туберкулозата. на времето лекувахме стари хора, а днес имаме деца, имаме пациенти-ученици. Говоря за учащи от 8-ми клас нататък. Значи някъде в обществото има някакъв резервоар-огнище на туберкулоза, който ние трябва да открием и излекуваме. Наше задължение като болница е да правим превенция на това заболяване.

Какво правим? При всеки един новооткрит случай на туберкулоза ние анкетираме неговото обкръжение. Но не седна анкета да-не, а просто задължително ги преглеждаме. Не разгласяваме медицинска тайна, но пишем на работодателите, че еди кое си лице е болно и молим да осигурите възможност вашите служители да дойдат за преглед своевременно, при което за изследването за туберкулоза всичко е безплатно. Снимките, манту, изследванията, които правим – всичко е безплатно. То е за сметка на държавата. Така че ние я правим тази борба с туберкулозата и мисля че се справяме. Това е държавна политика. туберкулозата е социално значимо заболяване и затова е в програмата на всяко едно правителство.

Ако преди 10 години хората бяха безработни, сега са работещи. Това говори за промяна на социалния статус. Сега имаме малко безработни. Аз съм правила за ебе си специално проучване, което показа, че от 20 о 40 години са най-много. А това са най-активните хора, които най-много могат да работят.

Какво правим ние като лечебно заведение? Ние ги лекуваме 2-3, а може и 4 месеца тук с безплатни медикаменти. Абсолютно безплатно! Нищо не се плаща! След тези 4 месеца ( зависи докога ще има бацилоотделяне ). Когато пациента престане да отделя бацили, то той тогава е безопасен за всички. От там нататък продължаваме още 6 месеца да им даваме медикаменти, които също са безплатни. При дехоспитазацията получават и ваучери за храна. Не са много парите, но 2 пилета седмично може да си купи човек. Тези ваучери за храна се раздават от нашата болница от специално обучени за тази дейност патронажни сестри, които следят и дали пациента си е изял храната и дали си си изпил хапчетата нашият пациент. Защото много често се случва – нашето заболяване скрито и в началото човек не се чувства толкова болен, докато не започне да го стяга сърцето да пада да умира, не вдига високи температура – те се притесняват като започнат да храчат кръв. Чак тогава се оплакват.

Държавата в този случай си е свършила работата към всеки гражданин и неин данъкоплатец. Държавата показва, че мисли за своите граждани. От 4 до 6 месеца пациента получава безплатни медикаменти и след това комитет решава дали пациентът ще си отиде за винаги в къщи ище почне работа. На всеки три месеца ние правим безплатно контролни рентгенови снимки на пациента.

Къде ни е проблема? Това е държавно субсидирана дейност, но се плаща много малко на един леглоден – само 35 лева. В тези 35 лева трябва да влезе всичко – тока, водата, телевизора, храната, дежурствата и други и именно тук вече се намесва позитивно община Бургас, която всяка година ни дофинансира. Миналата година бяха 35 000 лева, а по-миналата година бяха 60 000 лева – община Бургас дофинансира храната на болните, защото ние не можем вече да ги и храним с тия 35 лева. В същото време на същите негови контактни, един пациент води след себе си от 4-5 човека близки и колеги. Така че що се касае до спазване на нашия дълг – ние го правим.

Искам да се обърна и към другата тема, защото белодробна болница Бургас не е туберкулозна болница. Тук се диагностицират и лекуват и остри респираторни заболявания. Те са тези, които възбуждат човека, защото един кихащ и кашлящ човек дразни околните. Лечебното заведение разполага с 52 легла, които са за нетуберкулозно болни, догодина ще искаме да разкрием още 8 легла. Искаме я защото не можем да отговорим на зимно-пролетния натиск от пациенти, а изискванията са високи. лятно време при нас е по-спокойно.

Ако говорим за така Пневмологията, или така наречената Пневмологийната наука въпросът е решен. Проблемът в пневмологията е диагностиката, и трябва да се наблегне на нови диагностични апарати.”

Създадена през 1930 година в Бургас официално е основана туберкулозната болница, като тогава е бил само фнезиатричен или ТУБ-диспансер, а днес бургаската белодробна болница има нужда от цялостно външно саниране с 8-10 см изолация, за да намали топлинните си загуби. Болницата има нужда и от ремонт на съществуващият навярно от далечната 1930 година КАРАТАВАН, който и скрит зад окачения таван понякога пада и по главите на пациенти и лекари! А защо и да не изпреварим бъдещето – да помислим за общинско препроектиране на сградата с увеличаване на задъхващия се капацитет поне още с 18 легла, а новият покрив на сградата да бъде с иновативни соларни панели за намаляване разходите за електричество на болницата за белодробни заболявания.

С неописуемо удоволствие приех новината, че телефонното иззвъняване, което прекъсна разговорът ни е за добро -оказа се, че от клонът на Райфайзенбанк се обаждат да уведомят, че правят дарение за болницата от над 11 000 лева и доктор Евелина Трошанова веднага определи каква нова апаратура, нужна на болницата ще бъде закупена – дефибрилатор, два спирометъра за всяко от двете отделения и ЕКГ апарат.

Дано са повече банките и фирмите които да правят такива финансови жестове към болницата за белодробни заболявания в Бургас. Защото както на снимката д-р Трошанова показа има още апаратура която е желателно да бъде закупена с помощта на бургаските общински съветници и кмета на Бургас господин Димитър Николов. Един от най-нужните апарати е на този комплект за Фиброоптична видеоасистирана бронхоскопия с ехография. За да може Бургас да стане истински медицински университетски център, а в белодробната болница да навлезе съвременната телемедицина.

Защото е обидно град като Бургас да се надява само на помощи от чужбина, както се е получило през 2007 година, когато кантоналната болница в Сент Гален, Швейцария е дарила, поемайки всички разноски на 7 лекари за 15 дневното им обучение в Швейцария и различна апаратура – дефибрилатор, инфузионна помпа, ехокардиограф, легла,… Техника трябва да се купува и сградите да се ремонтират, защото е позор за общинските съветници тази малка сграда на 3 етажа да е оставена несанирана в центъра на града на пътя на милиони гости на Бургас към плажа…Това, че имала 25 см зид не дава нищо в екологичната ефективност на сградата. A какви са проблемите на сестринския екип ще научите от главната сестра Николина Епихова.

 

следва

Ярослав Коюмджиев

 

Асоциация „Институт за научноизследователска

 

и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас

 

Снимки – автора

Последни новини

Мария Белколева стана Председател на борда на директорите на Пристанище Бургас-ЕАД.

първо в нашата медия: Бившият зам.-министър на туризма Мария Белколева е избрана за Председател на...

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...

Гергьовден. Праздникът на Камено. 06.05.2024 г.

Организацията на мероприятията от кмета Ж.Вардунски на високо ниво. Гости на събитието бяха депутатите Жечо...
spot_img
spot_img

Подобни новини

Мария Белколева стана Председател на борда на директорите на Пристанище Бургас-ЕАД.

първо в нашата медия: Бившият зам.-министър на туризма Мария Белколева е избрана за Председател на...

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...