Приключвайки темата за общинското здравеопазване за едно обобщаващо и компетентно мнение се обърнах към заместник кмета на Бургас по здравеопазване и младежки дейности д-р Лорис Мануелян. Първоначално срещата в напрегнатия му график уточнихме на последната сесия на общинския съвет на Бургас, където отново беше в ролята си на помощник на общинското здравеопазване – доктор Мануелян беше тук, за да подпомогне общинските съветници в обосновката на искането за допълнителна апаратура на комплексен онкологичен център Бургас, ръководен от д-p Христо Дечев. За този бич на третото хилядолетие, а именно онкологичните заболявания, парите винаги не стигат, защото и разновидностите на онкозаболяванията и потърпевшите от тях пациенти постоянно се увеличават.
Кабинетът на доктор Лорис Мануелян е меко казано интересен ( снимка). Зад гърба на доктора ни посреща патриотичното словосъчетание “Свобода или смърт”, а компания му правят българският и общински флагове и много други патриотични елементи на художественото пано-стена в кабинета. Разговорът ни доктор Лорис Мануелян започна така :
“Общинската здравна структура се състои от 2 медицински центъра (две ДКЦ-та-диагностично-консултатижни центъра) плюс няколко центъра за болнична помощ като Центъра за психично здраве, Белодробната болница и третото е Комплексният онкологичен център. Разбира се имаме и център по кожно-венерични заболявания, който обаче съвсем скоро ще се премести образно казано в структурата на МБАЛ, за да може да се запазят леглата за третиране на тези пациенти, които имат нужда от болнична помощ, а останалото ще се развие с договори за доболнична помощ със здравната каса.
Всички лечебни заведения в Бургас са в сравнително добро финансово състояние, като годишно единствено за определен тип дейности, които не влизат в договор със здравно осигурителната каса общината опрощава и инвестира средства. Това се касае предимно за болницата за белодробни заболявания и другото, което общината осигурява е допълнително финансиране на кожновенерологичния диспансер, както го знаят повечето хора, тъй като държавата вече не изплаща една голяма част от дейностите, свързани с лечение и диспансеризация на венерически заболявания. Така че по отношение на дейностите в здравеопазването имаме един стабилитет в размера на средствата в общинския бюджет.
Но нека не забравяме, че общината е най-големия съакционер на държавата в най-важното заведение в града ни бившата МБАЛ, а сега вече Университетска УМБАЛ “Бургас”-ЕАД. Там също общината по капиталова програма отпуска определени трансфери, с които се извършват или ремонтно-строителни дейности, или за закупуване на апаратура. Мога да кажа, че бургаската община е единствения контрагент в акционерното дружество на държавата, които внася някакви средства, за да може да се развиват дейностите в УМБАЛ “Бургас”-ЕАД. “
На въпроса ми за това, че в момента КОЦ е разхвърлян между УМБАЛ, където плаща наеми за хирургия и отделение, които са стари и строени още преди демокрацията,т.е. преди 30 години почти, новата болнична сграда зад трета поликлиника и изследвания в други болници, за пациенти, на които им предстои операция с онко насоченост д-р Лорис Мануелян разкри новата стратегия на общината :
“Там имаме друга стратегия. Първо трябва да каже, че разположението на хирургичните отделения в УМБАЛ не са случайни. Защото и досега онкологичния център няма така наречения денонощен портал. КОЦ работят предимно планова дейност. Но когато по време на плановата дейност възникне нещо спешно, свързано с консултации или нещо важно, например централна реанимация, когато при гинекологична операция е необходимо да се повика и уролог – това нещо те на момента не могат да си го осигурят, защото нямат развита такава структура. И от тази гледна точка разположението на хирургичните отделения в УМБАЛ са напълно оправдани и те могат да осигурят тази консултативна помощ.
Разбира се има идея да бъде изградена нова сграда, която ще бъде направена поетапно, като първо ще се направят новите помещения на така наречената химиотерапия и поетапно да се разширява количеството дейности, които ще се извършват в една база,включително и хирургичните звена и те ще се прехвърлят в новата сграда на КОЦ-Бургас. Но тава изисква много голям и материален и кадрови ресурс. И ще се прави поетапно, защото няма финанси с които да се направи наведнъж. Обсъждат се варианти за реализацията на този проект като единият от тях е изтеглянето на нисколихвен кредит, който постепенно да се изплаща, а другата вероятност е поетапно да се чака да се натрупат приходи във времето и от тях да се инвестира в постройката и разгръщането на тази сграда.”
Доктор Лорис Мануелян е прекрасен събеседник и известен професионалист. Като заместник кмет на община Бургас по здравеопазване и младежки дейности се разкъсва на коя от двете части от служебната си характеристика да помогне – на медицината или на спорта. Но според мен да се дават всяка година милиони за футбол от общинския бюджет дори и да не закононарушение е грях. Грях, който моят приятел и заместник кмет ще носи със себе. Защото за някакви си 4.7 милиона лева да чакаш печалба и от нея да строиш и оборудваш сграда си е грях. Грях, защото мъртвия ми приятел и не навършил 50 години заради рака няма да се върне от онзи свят. Ако искам да стана голям професионалист като Марадона мога да ритам топка и в махалата. Или да се направи както направиха кметовете на Стара Загора и Разград – накараха местния бизнес да инвестира във футбола. Не общината! Затова и заради мъртвите бургазлии, покосени от рак се обръщам към общината и общинските съветници – гласувайте и кредит ако трябва за сградата и новите хирургии на бургаския онкоцентър още на следващата сесия. Защото рака не избира и вие може да сте следващите починали от рак ритайки топка…За да разберем дали бургазлии ще имат здраве в плюс или вие ще си носите греха…
Ярослав Коюмджиев
Асоциация „Институт за научноизследователска
и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас
Снимки – авторът.