Първа кадетска рота от създаденият от Асоциация „Институт за научноизследователска и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас, колективен член на областния съвет на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва в Бургаска област Първи Бургаски кадетски полк с 400 учащи завинаги ще запомнят напълно безплатният за децата-учащи в 7 клас на СОУ „Христо Ботев” с директор Пенка Кирязова военен лагер във военноморска база „ВМС”-Бургас с командир комодор Мален Чубенков ( на сн.).
А новата програма на министерството на отбраната с министър Велизар Шаламанов „Родолюбие” ако бъде правилно насочена към няколко силно работещи военни клуба-лидери като тези в Айтос и Сливен с малко, но финансово добре обезпечени пилотни проекта като нашият кадетско-натовски биха постигнали бързи високи резултати във военно патриотичното възпитание на учащите се.
Но да продължим разказа от военния лагер. В Айтос пред военния клуб, от където ни изпрати неговият доблестен ръководител кап.о.р. Иван Иларев пристигна автобус от логистичен батальон „Лозово” с кап.Дрянски. Пътуването до база „ВМС” беше едно изпълнено с усмивки и щастливи очи изживяване. Пристигнахме пред уютната и професионално поддържана сграда, където щяхме да нощуваме и водим учебните занятия ( видно от снимката ). След първите лекции естествено в следобедното време дойде време и за красивия плаж в базата. Това очарователно кътче на българската природа, създадено с много любов от българските военни по време на служба се използва с две основни цели – пункт за морско десантиране и зона за военно водолазни лагер-сборове на водолази от българската армия – сега тук бяха достойните мъже ( ръководени от своя командир кап.Маринов и медицинско обезпечени от военния лекар майор Цочев, а полево ръководени от сержант Начев ) и една жена ( редник Котовска ) от 55-ти инженерен полк – Белене, както и водолази от Карлово, Стара Загора, Варна и Свищов. Тези интелигентни, с висок морал и отговорност военнослужещи от българската армия се влюбиха в кадетите от Айтос. Но и кадетите от Айтос за всяко добро дело от страна на по-възрастните армейци им благодаряха най-възпитано. И за да покажат своето добро възпитание и висока екологическа култура кадетите от Айтос още първият следобед започнаха импровизирана от техния командир лейт.к.Николай Димитров екоакция на плажа. Младите надежди и гордост за своя град Айтос без увъртания веднага започнаха да събират това, което дори морето не е искало да приеме, а е изхвърлило на брега – дървени отпадъци, пластмасови бутилки и друго…
Явно примерът на кадетите от 7-ми клас на СОУ „Христо Ботев” с директор Пенка Кирязова е бил прекалено заразителен, защото още на следващият ден почти 20 водолази с подкрепата на тежка техника в лицето на камион Урал извършиха пълно почистване от отпадъци и водорасли на пункта за десантиране. Тринадесетгодишните Желязко Колев Колев, Мария Николаева Николова, Теодора Пламенова Атанасова, Магдалена Станимирова Стойчева, Ива Бойчева Боева, Себиле Сейфетин Хюсеин, Десислава Димитрова Димитрова, Ангел Грозданов Тодоров и Мария Радостинова Стойчева дадоха своя личен пример на 40-50 годишните редници, сержанти и офицери за морал и чистота. И с това още повече плениха сърцата на силните и физически и духом военни, които се стараеха всячески да бъдат полезни на учащите се, за да могат същите да опознаят армията, да я заобичат и след години евентуално да бъдат техни наследници в армейските формирования. Последва гребане с надуваема военна лодка, обучение и практика по водолазно дело, подаръци като шоколади и друго от представителите на българската армия. Но за всичко това и разглобяването на автомат Калашников ще ви разкажем в следващия брой.
Както е видно и от снимката всеки ден преди започване на закуската имаше командирски сборове за уточняване на програмата и часовия график за деня, като същия командирски сбор се правеше и вечер за отчитане на свършеното през деня и обявяване на нивото на постигнатите цели.
Министерството на отбраната със своята програма „Родолюбие” ако подкрепи бургаския кадетски полк и военен клуб Айтос, но на териториите на 4 общини – Айтос, Карнобат, Руен и Сунгурларе в техния съвместен подпроект за създаване в Айтос на „Информационно-образователен център „България-НАТО” към проект „Памет и патриотизъм България-НАТО” на военен клуб Айтос и Асоциация „Институт за научноизследователска и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас, като същият се реинтегрира и във военен клуб Сливен отново с Асоциация „Институт за научноизследователска и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас, която има кадети и в Сливен би се получил един напълно отработен модел за Министерството на отбраната за следващите години по военно патриотичното възпитание на младежта.
Но тъй като всичко свързано с проекти е много време за чакане и надежди, то кадетите от Айтос вече имат своя годишна програма за военно патриотично възпитание и работят по нея съвместно с военен клуб Айтос с началник Иван Иларев и СОУ „Христо Ботев” с директор Пенка Кирязова.
И първото планирано военно патриотично мероприятие е на 22 септември в Деня на независимостта на България да бъдат почистени два международни паметника и засадени дръвчета около тях – в парка на Айтос ( на антифашистите и загиналите съветски армейци ) и паметника-костница „Св.Димитрий”. С което кадетите от Айтос показват на своите връстници и по-възрастни хора, че военно патриотичното възпитание е целогодишно и то е в сърцата на кадетите.
Следва
Ярослав Коюмджиев
Асоциация „Институт за научноизследователска
и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас
Снимки : авторът и МСДЦ-Варна