домНовини25 години военна полиция

25 години военна полиция

spot_img
spot_img

На 05 ноември, честваме професионалния празник на служба „Военна полиция”. Навършват се 24 години от възстановяването на служба „Военна полиция” като съставна част на Въоръжените сили. Служба „Военна полиция” е структура, специализирана за опазване на реда и сигурността в министерство на отбраната, в структурите на пряко подчинение на Министъра на отбраната и в БА и за гарантиране на сигурността на техния личен състав. Служба „Военна полиция” е част от Въоръжените сили, на пряко подчинение на Министъра на отбраната. Тя действа самостоятелно или съвместно с други служби за сигурност и опазване на обществения ред.

Именно затова ръководената от майор Красимир Цонев-началник на военна полиция Бургас структура реши за първа година да отбележи знаменателната дата извън своето териториално подразделение и посети с техника и оръжие двора на търговската гимназия в Бургас. Неописуема радост и възторг обхвана не само младежите и девойките от училището, но и в не по-малка степен и техните преподаватели. Върхът на сладоледа беше пристигането и на американски Хамър и допълнителна техника и екипи от американската военна база в Ново село, област Сливен под ръководството на капитан Скот и сержант Хасел. Учениците се зарадваха допълнително от срещата с любимата си учителка по военно обучение старши лейтенант,следовател И.Костова.

Военна полиция получи допълнителни правомощия и вече разполага със солидни правомощия и спрямо цивилните. Парламентът прие наскоро промени в закона за службата, според които при “абсолютната необходимост” военните полицаи могат да използват сила и оръжие. Освен това службата вече ще има и разследващи функции.  Така военните полицаи вече ще могат да изпълняват задължения при антитерористични операции.

Решението за възстановяване на Военната полиция е взето от Министерски съвет на 01.08.1991 г., като няколко месеца по-късно с Постановление № 217 от 05.11.1991 г. за нуждите на въоръжените сили, войските на министерствата и ведомствата и Гражданската отбрана на Република България към Българската армия се създава Военна полиция, действаща на регионален принцип. В това постановление е указано, че мирновременния и състав е от 1000 души и че организационната структура и функциите се определят от Генералния щаб на БА. Идеята за формиране на военно полицейски подразделения в Българската армия води началото си от 1891 г., когато в приетия на 03.12.1891 г. от VI Народно събрание „Закон за устройството на Въоръжените сили в Българското княжество”, се предвижда по време на война да бъдат сформирани 6 етапни жандармерийски полуроти.

Реално военно полицейски структури се създават през 1915 г. – към Щаба на Действащата армия ВП полуескадрон, към Главно тилово управление ВП ескадрон, към щабовете на 2-ра и 3-та армии по 1 ВП ескадрон, към щабовете на дивизии по 1 ВП полуескадрон. След излизането на България от войната през септември 1918 г. ВП подразделения са разформировани, като са оставени само щабни структури. През 1923 г. е издаден специален закон за попълване на военната полиция. През 1937 г. е разработено „Упътване за службата на военно-полицейските части” във връзка с провежданите Царски маневри. През 1938 и 1939 г. военно полицейската секция организационно се намира в разузнавателния отдел на Щаба на Действащата войска.

През 1940 г. е разработено и влиза в сила „Упътване за военно полицейската служба във военно време и указания за разузнавачите от военно полицейските части”. През 1941 г. е взето решение към Главното командване на войската да се сформира ВП дружина. Официалното е сформирана на 03.03.1943 г. с Указ № 6 на цар Борис III. Във връзка с патрулирането по във влаковете, което ангажира голяма част от личния състав на ВП дружина със Заповед № 898 от 7.12.1943 г. се сформира военна жп полицейска дружина.През 1944 г. се сформират ВП роти към щабовете на армии.

На основание поверително писмо № 3981-512/06.08.1945 г. от Щаба на войската ВП формирования са разформировани. На мероприятието присъства  и подп. Данчо Мешлинков.

Депутатите записаха, че при използване на оръжие органите са длъжни да направят всичко възможно да запазят живота на лицето, срещу което е насочено, и да не застрашават живота и здравето на други лица, включително на органите, които го използват. В досегашните текстове беше записано, че са длъжни да го правят “по възможност”.

Военните полицаи ще могат да използват сила при противодействие или отказ да се изпълни законно разпореждане, при задържане на нарушители или опит за бягство.

Физическата сила и помощните средства ще се използват след предупреждение с изключение на случаите на внезапно нападение и при освобождаване на заложници. С приетите на второ четене промени се въвеждат и принудителни административни мерки и санкции от 10 до 1000 лева.

Именно заради всичко горе описано ученици и учители си изкараха прекрасно времето за посещение на хора и техника на военна полиция и американска база Ново село, за което сме длъжни да благодарим и на директора на търговска гимназия в Бургас господин Павел Чепов.

Ярослав Коюмджиев

 

Асоциация „Институт за научноизследователска

и мониторингова дейност в регион Евразия” – Бургас

 

Снимки – авторът.

Последни новини

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...

Гергьовден. Праздникът на Камено. 06.05.2024 г.

Организацията на мероприятията от кмета Ж.Вардунски на високо ниво. Гости на събитието бяха депутатите Жечо...

Жельо Вардунски-проектите на държавата, Лукойл и други фирми само с грижа за хората на община Камено!

Камено се обяви категорично против старата почти 10-годишна технология за преработка на нефтените утайници...
spot_img
spot_img

Подобни новини

Порт Бургас-плувният Клондайк на България

Клондайк е река в северозападна Канада, десен приток на река Юкон. Реката води началото...

Гергьовден. Праздникът на Камено. 06.05.2024 г.

Организацията на мероприятията от кмета Ж.Вардунски на високо ниво. Гости на събитието бяха депутатите Жечо...